Němci očekávají rychlý <span>konec vládní</span> koalice

Zahraničí
3. 7. 2010 09:15
Nová první dáma gratuluje svému muži, novému prezidentovi.
Nová první dáma gratuluje svému muži, novému prezidentovi.

Poprvé, podruhé, potřetí... Wulf zvolen.Drama kolem středeční volby spolkového prezidenta těžce otřáslo důvěrou Němců v další přežití černo-žluté (CDU/CSU a FDP) vládní koalice. Kabinet se brzy rozpadne, myslí si podle ankety veřejnoprávní televize ARD téměř dvě třetiny dotázaných.

Překvapivě pozitivně vyšla z ankety nová hlava německého státu Christian Wulf (51). Většina občanů Spolkové republiky totiž jako nového prezidenta upřednostňovala před hlasováním protivníka a kandidáta opozičních sociálních demokratů (SPD) a Zelených Jochima Gaucka (70). Za Wulfem jako kandidátem konzervativního tábora stála především kancléřka Angela Merkelová.

Při hlasování ve Spolkovém shromáždění (Bundesversammlung) se naplnily černé obavy vládních stran a celý akt probíhal úplně jinak, než by si přáli. Wulf dosáhl až ve třetím kolem jen těsně absolutní většiny z 1244 přítomných volitelů.

Nepodpořili ho ani někteří zástupci vládního tábora a do křesla prezidenta mu pomohla taktika postkomunistické Levice (Die Linke.), jejíž část nemůže přijít Gauckovi jako někdejšímu disidentovi z časů socialistické NDR a pozdějšímu správci archivů tajné policie Stasi dodnes na jméno.

Přípravana volbu prezidenta v Říšském sněmu.Drama tří volebních kola hlasování části volitelů nominovaných CDU/CSU a FDP proti Wulfovi udělalo na mnoho Němců hluboký dojem, vyplývá z průzkumu ARD. Dvě třetiny (68 procent) si myslí, že je to pro kancléřku blamáž. A tři čtvrtiny (77 procent) se domnívají, že už Merkelová nemá svou vládní koalici řádně pod kontrolou.

Téměř dvě třetiny dotázaných (62 procent) zastávají názor, že koalice se už neudrží déle pohromadě. Jen 31 procent je přesvědčeno, že je to pro černo-žluté v Berlíně nový start.

První první dáma s tetováním

K viditelnému posunu názorů došlo ohledně osoby nového prezidenta (dosud premiéra Dolního Saska) Christiana Wulfa. Stačil jeden den a ještě včera sympatičtější Gauck se vytratil do pozadí. Dvaasademdesát procent respondentů označuje Wulfa za dobrého prezidenta, nemyslí si to pouhých 13 procent. A 58 dotázaných uvádí, že Wulf byl správný kandidát.

Nová první dáma gratuluje svému muži, novému prezidentovi.Už jen 35 procent má stále názor, že lepší volbou by byl Gauck. Že se stal tentokrát prezidentem mladší politik - Wulf je ve svém novém úřadě nejmladším v německé historii - se domnívá 79 procent.

Velmi pozitivně účastníci ankety hodnotí i vlastnosti nového prezidenta: sympatický (82 %), důvěryhodný (77 %), má blízko k lidu (66 %), věnuje se správným tématům (54 %), bude dobře zastupovat Německo ve světě (80 %). Na straně druhé mu méně než polovina věří (47 %), že bude ve svém úřadě nadstranický.

Před prezidentskými volbami si německá média hodně všímala faktu, že nová první dáma Německa, Bettina Wulfová (36), má nahoře na pravé paži tetování (tribal). Stala se tak první paní prezidentovou ve Spolkové republice s touto ozdobou.

S kritikou se kvůli svému tetování ve sdělovacích prostředcích prakticky nesetkává. Malé ozdobné tetování je už dnes tak rozšířené, že se někteří komentátoři spíše podivují, že ho nemá více vrcholných političek nebo manželek špičkových politiků. Jedním z mála příkladů je choť britského premiéra Samantha Cameronová se svým delfínem.

Bettina Wulfová je moderní, sebevědomá a ctižádostivá žena. Domácí média připomínají, že tato sympatická dáma se hodně zasloužila o to, že její manžel se stal z provinčního knížátka politikem celoněmeckého formátu.

Spolkové shromáždění se schází jen k volbě prezidenta.Prezidentský pár se sezdal teprve před dvěma lety poté, co Wulfovo první manželství ztroskotala. Bettina Wulfová byla nějaký čas matkou samoživitelkou a ani teď, i když se stará o dvě děti, nepřestala pracovat v PR oddělení řetězce drogerii Rossmann. Pro svého manžela je prostě cool.  

Vedle volební šarády se vládní strany stále už déle potýkají s výrazným propadem popularity. Dramatické časy zažívá hlavně liberální FDP, která se dnes v průzkumech pohybuje na hranici zvolení do Spolkového sněmu - hlasy by jí dalo jen pět procent voličů. Strany unie CDU/CSU se těší přízni 33 procent.

Opoziční socialisty (SPD) by zvolilo 30 procent a Zelené 17 procent dotázaných. Levice mírně ztratila - na 10 procent.

Foto: Bundestag (Achim Melde) a ČTK/AP 

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ