Němcům se daří lépe než kdy dříve, ale přesto má řada z nich strach - z migrace, z neznámého, z budoucnosti. Toho podle německých politologů Herfrieda a Mariny Münklerových umně využívají populistické strany, jako je Alternativa pro Německo (AfD), které obavy i za pomoci sociálních sítí dále rozdmýchávají. Umírnění politici tomu podle nich mohou čelit jen trpělivou argumentací.
"Strach je volně pohyblivý, to znamená, že se může navazovat na stále nové předměty," je přesvědčena Marina Münklerová. Dobře je to podle ní vidět právě na příkladu AfD. "Strana začala kritikou eura a k tomu patřil strach Němců z toho, že euro bude slabou měnou a slabým nástupcem německé marky," připomněla ještě nedávno hlavní politické téma AfD politoložka drážďanské univerzity.
"S migrační krizí se objevil nový problém - samozřejmě je integrace tolika lidí složitá a musí se na ní pracovat - a věc se otočila," řekla zahraničním novinářům s tím, že dnes není euro pro Alternativu pro Německo vůbec tématem a že se strana z velké části soustředí jen na migraci. K přistěhovalcům se také stočily obavy voličů strany.
Strach části německých obyvatel z uprchlíků podle politologa berlínské Humboldtovy univerzity Herfrieda Münklera někteří ještě zesilují zneužitím závisti. "Mají moderní sportovní boty, mají mobilní telefony a můj syn nic takového nemá, tak proč máme uprchlíky podporovat?" připomíná Münkler jeden z nezřídka se objevujících argumentů.
Takový postoj může vypadat paradoxně ve srovnání s tím, jak se obyvatelům Německa skutečně daří. "Daří se jim velmi dobře, daří se jim lépe než kdy dříve, ale nemají před sebou perspektivu, jako měla takzvaná generace VW," je přesvědčen. "Dnes máme brouka, ale zítra budeme mít větší auto, a když to dobře půjde, tak si někdy koupíme mercedes," přiblížil tehdejší postoj.
To, že dnes řada Němců takovou naději necítí, jde podle Münklera ruku v ruce i s tím, že Německo stárne. A právě mezi staršími obyvateli se podle něj obavy, strach ze ztráty nabytého a úpadku velmi snadno šíří. Münklerová podotýká, že k tomu velmi dobře slouží také sociální sítě, na nichž lidé často komunikují jen se stejně smýšlejícími, a snadno tak dochází k posilování jejich dojmů, které přitom nemusejí mít reálný základ.
Na takzvanou postfaktickou politiku, kde více než na skutečnosti a faktech záleží na dojmech a pocitech, musejí podle dvojice politologů najít adekvátní reakci tradiční politické strany, které v poslední době ztrácejí právě na úkor uskupení jako je Alternativa pro Německo.
Jedinou cestou je podle Münklera návrat k pečlivé a podrobné argumentaci a snaze voličům přesně popsat aktuální problémy. "Je to ale běh na dlouhou trať," nedělá si politolog iluze. "V krátkém časovém úseku není možné očekávat nějakou změnu, ale dlouhodobě snad ano," věří.