Němci sestřelili největší dron. A přišli o 7,5 miliardy

Zahraničí
16. 5. 2013 07:15
Global Hawk létá až 30 hodin nonstop.
Global Hawk létá až 30 hodin nonstop.

Po vzletných plánech drsný pád. Německá vláda musí pohřbít jeden ze svých nejdůležitějších zbrojních projektů. Euro Hawk měl být největším a technicky nejdokonalejším dronem, jaký měl mít bundeswehr k dispozici. Tento týden se projekt definitivně odpískal. Že vše může skončit hodně drahým průšvihem, tušili přitom někteří od samého počátku.

Spolkové ministerstvo obrany zatáhlo u bezpilotního letounu (zčásti) od amerického koncernu Northrop Grumman za záchrannou brzdu. Německý daňový poplatník za to zaplatí zhruba 300 milionů eur (asi 7,5 miliardy Kč). Bez přehánění se spláchnou do záchodu.

Německý "Full Scale Demonstrater", zkušební exemplář. Německá armáda měla podle původních plánů koupit od Američanů za 1, 2 miliardy eur čtyři drony Global Hawk, které by technicky upravila a dovybavila špionážní a jinou technikou vyrobenou hlavně evropskou firmou EADS. Původně americký stroj by se tak "poevropštil" na Euro Hawk. 

Nepřekonatelným problémem pro špionážního jestřába v evropských barvách, největší dron na světě, se stalo povolení, aby směl operovat v evropském vzdušném prostoru.

K hlavním předpokladům, jež nesplňuje, patří, zda je dostatečně technicky vybaven k předcházení kolizím za letu. Dron z USA v tomto směru znevýhodňuje, že Američané nechtějí prozradit jeho některé konstrukční detaily. To má obecnější platnost. U řady svých zbraní USA jejich detaily neprozrazují ani svým nejbližším spojencům.

Pozemní řídicí centrum dronů v USA.Němcům zatím Američané poskytli ke zkouškám jen testovací (demonstrační) exemplář dronu. První zkušební let Euro Hawku se uskutečnil v bavorském Machingu. Zde, asi 120 kilometrů od hranic s Českem, už německá luftwaffe dříve představovala i některé další letouny.

Do vývoje stroje Euro Hawk dosud sami Němci investovali 508 milionů eur. K tomu je nutné připočíst náklady vyplývající ze smluvních závazků a kroky spojené se snahami o získání licence k létání na Evropou. Ty činí 158 milionů eur.

Od této sumy je možné odečíst 245 milionů eur, které se investovaly do vývoje špionážního vybavení německé verze dronu. Tuto techniku prý bude možné využít kdykoli v budoucnu. Čisté ztráty honby za dronovým snem tak činí asi 300 milionů eur.

Štěstím pro Němce je, že Američanům nemusejí platit žádné penále či pokutu za čtyři nekoupené stroje. Příslušná dohoda s USA je totiž vůči Berlínu velmi vstřícná, za odůvodněné odstoupení od předběžné smlouvy Němci nijak potrestání nebudou.

Global Hawk.

Bundeswehr by se sice ještě mohl snažit drony dále technicky upravovat tak, aby povolení k létání nad Evropou nakonec získal, ale byl by to drahý špás. Hovoří se o až 800 milionech eur. Ani pak by však nebylo jisté, že se letoun do operování nad Evropou kvalifikuje. Berlín proto od projektu dává raději ruce pryč.

Promotoři projektu však budou mít ještě co vysvětlovat. Postupně totiž vychází najevo, že se muselo předem vědět, že Euro Hawk čekají v Evropě jen stěží překonatelné překážky,.

Global Hawk před startem.Luftwaffe spojovala s dronem dlouhým 13 metrů a s rozpětím křídel 35 metrů velké naděje. Stroj může létat ve výšce 20 kilometrů a vydrží ve vzduchu až 30 hodin bez tankování. Dron funguje jako obří vysavač dat. Dokáže mimo jiné zjišťovat postavení raket, radarů a jiných bojových prostředků, ale umí také odposlouchávat hovory vedené z mobilních telefonů nebo zachycovat SMS.

Jistou nevýhodou je, že většinu zachycených dat nedokáže předávat ihned na zem, ale experti si je musejí stáhnout až po přistání stroje.

 
Někteří odborníci sýčkují, že z kapes německých daňových poplatníků Euro Hawk vytáhl nesmyslně více než zmíněných 300 milionů eur. Není podle nich pravda, že špionážní technika, která byla v rámci projektu vyvinuta, najde snadno uplatnění jinde. Je podle nich příliš velká a hladová po energii na to, aby se mohla zabudovat do jiných a menších bezpilotních letadel, než je Euro Hawk. Nehodí se ani do výzvědných letounů s lidskou posádkou, protože ty unesou větší náklad a mohou si tudíž dovolit větší, těžší a výkonnější zařízení.

Jak se to dá nejlépe udělat, ukázali nedávno Britové. Do čtyřproudového letouny typu RC-135 "Airseeker" zabudovali tu nejlepší a nejmodernější sledovací techniku. Jeden stroj přitom stojí "pouhých" 250 milionů eur. To je výrazně méně, než na kolik by přišel se vším všudy jeden Euro Hawk.

To, co o Global Hawk prozradil jeho výrobce.

 

Autor: - pp -Foto: Pentagon , Northrop Grumman, bundeswehr

Další čtení

Izraelské letouny udeřily na jižní předměstí Bejrútu

Zahraničí
27. 4. 2025

AP: Za 24 hodin zemřelo při izraelských úderech v Gaze 51 Palestinců

Zahraničí
27. 4. 2025

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo 11 lidí a přes 20 bylo zraněno

Zahraničí
27. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ