Němci zkracují vojenskou službu na půl roku
18.03.2010 07:00
Rekruti ve Spolkové republice si můžou vydechnout - alespoň trochu. Ministerstvo obrany potvrdilo, že vojáci základní služby, kteří ji nastoupí od 1. ledna 2011, zůstanou v zeleném jen půl roku namísto dosavadních devíti měsíců.
Německo je jednou z hrstky zemí v Evropě (dále Rakousko, Švýcarsko, Dánsko, Švédsko...), kde stále platí branná povinnost pro muže od 18 let věku. Obrana země jako věc jejích občanů. Podle některých úvah by se půlroční služba u Bundeswehru mohla týkat už odvedenců, kteří nastoupí do armády od 1. října tohoto roku.
O zkrácení základní vojenské služby či o jejím úplném zrušení se v Německu diskutuje už řadu let. Zkrácení vojny na půl roku obsahuje koaliční smlouvě nynější černo-žluté vlády (CDU/CSU a FDP), která převzala v Berlíně moc loni na podzim.
ČTĚTE TAKÉ: Německo: Všichni bojeschopní mladíci do zbraně
Afghánistán odrazuje Němce od služby v armádě
Německá armáda: Dají-li mi tu medaili...
Mladým mužům, kterým se do uniformy nechce, může ovšem dělat vrásky oznámení ministra obrany Karl-Thedora z Gutenbergu, že počet povolávacích rozkazů se zvýší z dosavadních 40 tisíc na 50 tisíc ročně.
Ne každý v německém vojsku sleduje ale nový vývoj se souhlasem. Reinhold Robbe, pověřenec pro armádu ve Spolkovém sněmu, je kritický. „V armádě se na zkracování dívají převážně velmi skepticky, protože v tomto okamžiku ještě není možné poznat, kam to všechno směřuje."
Podle jeho názoru musí mladí muži, které napříště povolají do armády, vidět, že to všechno má smysl.
Robbe vidí také problémy v demografickém vývoji a stále obtížnější volbě mužů schopných služby. Jinými slovy: Jejich kvalita stále klesá. V uplynulých letech se například často kritizovala fyzická kondice branců - hovořilo se o bábovkách, změkčilcích či přímo chcípáčcích.
Se znepokojením se na zkrácení vojenské služby divá Německý Červený kříž (DRK), který může dosud každý rok disponovat osmi tisíc mladými muži, kteří se místo zbraně rozhodli pro civilní službu.
Prezident DRK Rudolf Seiters varoval, že v tak krátké době není možné najít za „civilkáře" odpovídající náhradu.
Obává se hlavně o kvalitu služeb, které dosud poskytovali. Už jen jejich samotný výcvik zabral nějakou dobu - podle jejich nasazení. Tito muži budou zdravotnickým a sociálním zařízením nejrůznějšího druhu rozhodně chybět.
Foto: Wikipedia (Stefan Reitzner) a Bundeswehr
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.