Němci zřídili horkou linku pro <span>(polepšené) islamisty</span>

Zahraničí
22. 7. 2010 09:00
Mešita v Berlíně.
Mešita v Berlíně.

Mešita v Berlíně.Islamisté ve Spolkové republice, kteří chtějí skoncovat se svým násilným zaměřením, se můžou obrátit pro pomoc na úřady. Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) pro ně zřídil horkou telefonní linku a zvláštní program. Experti jsou ale kritičtí a neshodují se v názoru, jak účinné nové opatření může být.

Na BfV se můžou obrátit prostřednictvím telefonu nebo e-mailu jak sami islamisté, tak jejich rodinní příslušníci a přátelé. Jako protislužbu nabízí BfV pomoc při změně místa bydliště, kontakty na potřebné úřady a podporu, pokud chce dotyčný muž či žena získat vzdělání a profesní kvalifikaci.

Pokud budou polepšení islamisté v ohrožení, stát se jim postará o bezpečnost.

U Ústřední rady muslimů v Německu se nové opatření setkalo s pozitivním ohlasem. Po programech, jako bylo rastrové vyhledávání, kontroly v mešitách nebo odposlouchávání imámů, jde o cílené opatření. Je to efektivnější než démonizování a kriminalizování celého společenství muslimských věřících, konstatuje rada.                          

BfV nabízí pomoc vystoupivším islamistům.Podle jejího názoru by nyní měla následovat další osvětová práce a výcvik "scoutů", kteří by informovali o extremismu v mešitách. Jde o to, posilovat hlavní proud a vracet "černé ovce" do středu společnosti.

Někteří experti na islám nicméně varují před snahami slibovat si od nového programu příliš. Nová iniciativa přebírá některé prvky nápravy pravicových extremistů, ale tyto zkušenosti nelze jen tak přenášet na islamisty.

Podobný program existuje například v Británii, ale tam se radikální muslimové můžou obrátit na nadaci.

Podle kritiků není státní program vhodnou instancí pro ty, kteří se předtím od téže společnosti odvrátili. Proč by se měli obracet právě na ni?

Mluvčí pro otázky migrace frakce strany Zelených ve Spolkovém sněmu, Memet Kilic, zpochybňuje efektivitu nového programu. Říká, že ohledně programu pro vystoupení z řad pravicového extremismu nebyly dosud zveřejněny žádné bilance.

Němečtí džihádisté při výcviku v Pákistánu.Bez nich považuje Kilic, právník původem z Turecka, odstartování nového programu za nedůvěryhodné. Navíc nemá valné mínění o rozdávání bonbonů pěšákům.

Odhady o počtu islamistů v Německu, kteří mají sklon k násilí, nechce Spolkový úřad na ochranu ústavy prozradit. Zveřejněn byl pouze přibližný počet islamistů v zemi - roku 2009 jich bylo 36 270. Násilných je údajně jen malá část z nich. 

Speciální program pro členy extrémní pravice, kteří se rozhodnou opustit své dosavadní prostředí, existuje v Německu od roku 2001.

muslimove_mapa 

Foto: BfV a Profimedia.cz

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ