Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová se přes silný odpor snaží prosadit svůj cíl otevřít německou armádu (bundeswehr) cizincům z členských států Evropské unie. Vyplývá to z její nové kádrové strategie v ozbrojených silách, které trpí nedostatkem lidí.
Ministryně chce armádu zpřístupnit "novým cílovým skupinám" a k tomu vytvořit příslušné právní předpoklady. "Bundeswehr zváží možnosti otevřít se občankám a občanům států Evropské unie jako vojačkám a vojákům," cituje z třicetistránkového konceptu Leyenové.
Od založení bundeswehru před 61 lety mohou v jeho řadách sloužit pouze němečtí státní příslušníci. S prolomením této zásady počítá už takzvaná Bílá kniha ministerstva obrany, kterou v červenci schválila vláda premiérky Angely Merkelové.
Umožnění služby občanů jiných zemí EU v německé armádě je v souladu se snahou Leyenové více provázat evropské ozbrojené síly. Pro přijetí "unijních cizinců" do bundeswehru by bylo třeba změnit zákon o službě v armádě, nikoli však ústavu.
Ministerstvo obrany v květnu sdělilo, že je potřeba v následujících sedmi letech získat do armády dalších 14 300 vojáků. Bundeswehr jich má nyní 177 tisíc. Leyenová je přesvědčená, že s její kádrovou strategií se z německé armády stane "konkurenceschopný, moderní a atraktivní zaměstnavatel".