Německá sociální demokracie (SPD) si po volbách v roce 2017 umí představit vznik vládní koalice s postkomunistickou Levicí a se Zelenými. Postkomunisté se zatím nikdy na celostátní vládě nepodíleli, vzhledem k aktuálnímu rozložení politických sil je však spolupráce s nimi pro SPD jedinou reálnou možností, jak získat kancléřský úřad.
Podle generální tajemnice SPD Katariny Barleyové není současný model velké koalice s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové pro SPD nejlepším možným řešením situace po příštích volbách. Spolupráci stran na levici naopak vidí jako možnost pro uspořádání nové vlády. "Mezi sociálními demokraty, Levicí a Zelenými samozřejmě jsou programové průsečíky," řekla.
Barleyová však zároveň stanovila jako podmínku pro takovou spolupráci to, že v Levici převládnou pragmatici kolem šéfa poslaneckého klubu Dietmara Bartsche a ne radikálové kolem jeho kolegyně Sahry Wagenknechtové. Ta v neděli označila kandidátku amerických demokratů na prezidentku Hillary Clintonovou za teroristku a obvinila NATO, že svou politikou vůči Rusku ohrožuje světový mír.
Šéf poslanců SPD Thomas Oppermann už dříve uvedl, že pro spolupráci socialistů s Levicí na celostátní úrovni je nutné, aby postkomunisté přijali jako fakt členství Německa v NATO a z toho vyplývající závazky pro Berlín, stejně jako pevné zakotvení země v Evropské unii.
SPD vládne s Levicí v Braniborsku a v Durynsku. Zatímco v Braniborsku jsou sociální demokraté větším koaličním partnerem, v Durynsku jako v první německé zemi získala Levice úřad zemského premiéra a jejími menšími partnery jsou SPD a Zelení. V celostátní vládě dosud Levice nikdy nebyla.
Podle současného rozložení politických sil by SPD nedokázala získat parlamentní většinu pouze se Zelenými, kteří jsou jejím tradičním partnerem. Podpora sociálních demokratů se pohybuje na historicky minimálních hodnotách, podle posledního průzkumu by získali 22 procent hlasů. Za CDU/CSU zaostávají o 12 procentních bodů.