Německé děti se učí česky i s pomocí <span>českého agenta 007</span>

Zahraničí
11. 3. 2009 09:30
Jak vyslovit tu prapodivnost, ten hacek?
Jak vyslovit tu prapodivnost, ten hacek?

Jak vyslovit tu prapodivnost, ten hacek?Čeští studenti rádi zasedají jednou ročně do lavic německých škol. Kolem šedesáti chlapců a dívek z České republiky se každý podzim vystřídá v třídách několika gymnázií v Bavorsku. Opačným směrem je ale zájem daleko menší. Učitelé se proto snaží využít každé lákadlo.

Nedělají to jen kvůli tomu, aby si zlepšili znalosti němčiny. "Je to dobrá příležitost, jak poznat život u našich sousedů," vysvětluje Jiří Verner z městečka Planá poblíž Mariánských Lázní, který právě navštěvuje Gymnázium Jeana Paula v Hofu.

Opačným směrem je ale zájem mnohem menší. "Kromě cest za levným benzinem, Česko pro německé školáky neexistuje," říká Harald Ehm, vedoucí pobočky přeshraničního sdružení obcí Euregio Egrensis v bavorském Marktredwitzu, které školní výměny finančně podporuje. Důvodem je prý jazyk, protože češtinu považují Němci za obtížnou, a díky tomu mají zábrany se jí učit.

Lenka Hubáčková to má změnit. Učitelka z Prahy nenuceně a s velkým nasazením zprostředkovává z pověření Euregia základní znalosti češtiny na devíti německých gymnáziích mezi Ambergem a Hofem. Využívá k tomu zábavnou formu výuky založenou na hře s jazykem.

Wurst jako buřt

Rozdíly mezi školami se za poslední roky do velké míry stírají."Školáci musí ztratit předsudky," vysvětluje třiatřicetiletá kantorka. "Zapamatují si, jak vyslovovat písmena s háčky, a že mnohá slova jsou stejná," dodala. Jazykovou podobnost dokazuje na slově "Wurst" (buřt). "Vyslovte to ve vašem dialektu," povzbuzuje děti. V češtině i bavorské němčině se tak z názvu pro oblíbenou uzeninu stane téměř shodné slovo.

Inspiraci získala Hubáčková v koordinačním centru pro německo-českou výměnu mládeže Tandem v bavorském Řezně. Pobyty studentů jsou součástí nového jazykového projektu Euregia. Němečtí školáci se současně dozvědí i informace o domovské obci svých dočasných spolužáků z Česka.

Součástí výuky češtiny je i Jiří Verner. Hubáčková ho před jeho spolužáky z Hofu "odhalila" jako "tajného agenta", jehož úkolem je získat informace o jazyce a každodenním životě v Německu. Poznatky českého "Jamese Bonda" vyvolaly u bavorských studentů živý ohlas. Ještě zábavnější pro ně je, když se z nich hostující učitelka pokusí udělat rovněž "špiony".

"Můžete být němečtí špioni v Česku. To je přece skvělá představa!," pobízí je Hubáčková.

Češi chtějí, Němci ne

Jen v Česku se zatím eurem neplatí.Cílem je vzbudit u německých školáků chuť navštěvovat po dobu dvou až tří týdnů gymnázium v České republice. Náklady za pobyt přitom hradí sdružení Euregio. Přesto to není pro marktredwitzkého manažera Euregia Ehma snadný úkol. Dosud se totiž přihlásilo jen 50 bavorských školáků, zatímco z Česka tuto možnost využilo na 400 dětí. Znalosti češtiny se přitom mladým lidem z Německa v budoucnu vyplatí při hledání práce a pro další vzdělávání, myslí si Ehm.

Nedostatečné znalosti o sousední zemi zaráží také učitelku Hubáčkovou. "Mnozí školáci znají Českou republiku jen z výletů. Nevědí například, že se tam neplatí eurem, protože v pohraničí lze evropskou měnou běžně použít souběžně s korunou". Český student Jiří Verner proto vyzývá své německé spolužáky, aby ho napodobili. "Přijeďte se podívat, jak to u nás vypadá ve skutečnosti," říká.

Foto: Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek

Autor: ČTK , DPA

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ