Německé firmy odnášejí sankce uvalené Západem na Rusy

Zahraničí
3. 7. 2014 15:00
Angela Merkelová tvrdí, že by s Ruskem ráda zase jednou spolupracovala. Teď to prý nejde a doplácejí na to i němeccké firmy.
Angela Merkelová tvrdí, že by s Ruskem ráda zase jednou spolupracovala. Teď to prý nejde a doplácejí na to i němeccké firmy.

Mnoho německých společností doplácí na sankce, které Evropská unie a Spojené státy uvalily na Rusko kvůli jeho postoji k nepokojům na Ukrajině. Firmy přicházejí o roky budované obchodní kontakty a především malé a středně velké podniky kvůli dodatečné byrokratické zátěži omezují svůj obchod s ruskými partnery. Tvrdí to Sergej Sumlennyj ze společnosti Russia Consulting, která poskytuje poradenství německým firmám podnikajícím v Rusku.

EU a USA kvůli vývoji kolem Ukrajiny uvalily sankce celkem na 98 osob a firem. Pro německé firmy to znamená, že nesmějí obchodovat s osobami na sankčním seznamu. Zákaz se ale vztahuje i na firmy, v nichž mají osoby na seznamu 50procentní či vyšší podíl, i na dceřiné podniky takových společností. Podle Sumlenného se sankce v konečném důsledku týkají stovek společností.

"Německé firmy proto musí u každé své obchodní transakce kontrolovat, zda obchodní partner, byť zprostředkovaně, není nějakým způsobem spojený s některým člověkem na seznamu. Přináší to mimořádnou byrokratickou zátěž, protože neexistuje žádný seznam všech firem postižených sankcemi a je nutné hloubkově prověřit vlastnické vztahy každé jednotlivé společnosti," řekl Sumlennyj.

Pro velké firmy byrokracie nepřináší zásadní finanční náklady, protože se jimi mohou zabývat jejich právní oddělení. Pro malé a střední podniky to ale je mimořádný problém, protože na podobné prověřování nemají potřebné kapacity.

Milionové pokuty

Za porušení sankcí přitom hrozí pokuta do výše jednoho milionu dolarů (20,1 milionu korun), která se uplatňuje za každou provedenou transakci. Manažerům společností, které by obchodovaly se sankcionovanými osobami, navíc v USA i v Evropské unii hrozí vězení. Podle Sumlenného malé a střední podniky kvůli velké nejistotě raději od obchodu s ruskými partnery ustupují.

Nejistota na trhu se ale projevuje i u velkých firem. "Ty se sice z Ruska nestahují, protože ho stále považují za důležitý trh, zastavují ale všechny nové investiční aktivity," řekl Sumlennyj. Podniky také podle něj stahují z Ruska hotovost, což Sumlennyj považuje za nepřímý důsledek sankcí: omezení investiční aktivity přispělo k hospodářskému zpomalení Ruska, které vedlo i k oslabení rublu.

Sumlennyj také podotkl, že dopad protiruských sankcí je v Německu mimořádně silný kvůli intenzivním hospodářským vztahům mezi oběma zeměmi. Německo patří mezi největší ruské obchodní partnery, loni činila obchodní bilance 80 miliard eur (2,2 bilionu korun) s mírným přebytkem ve prospěch Ruska. Naproti tomu obchodní bilance Ruska s USA dosáhla loni pouze 37 miliard eur (jeden bilion korun).

Autor: ČTK Foto: ČTK/DPA/Maurizio Gambarini

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ