Německé policejní odbory žádají plot na hranici

Zahraničí
18. 10. 2015 10:30
Jak zastavit přívaly běženců?
Jak zastavit přívaly běženců?

Maďarsko jako příklad. Německé policejní odbory (DPoIG) žádají postavení plotu na německé hranici, jenž by zadržel uprchlíky. Účinné uskutečňování kontrol na hranici je podle policistů možné jen s pomocí plotu.

Oblast bavorsko-rakouské hranice, jíž se od začátku září snaží kontrolovat německá policie, dnes ve skutečnosti připomíná divokou a bezprávnou oblast, kudy se do země dostane prakticky každý, kdo chce.

Takzvaný NATO drát se nyní v Evropě ani nestačí vyrábět."Pokud chceme provádět vážně míněné kontroly, musíme postavit plot podél německé hranice. Jsem pro to, abychom to udělali," řekl spolkový předseda DpoIG Rainer Wendt.
Svůj požadavek vysvětlil tím, že německý plot by měl vyvolat řetězovou reakci. "Když tímto způsobem uzavřeme naši hranici, uzavře také Rakousko hranici se Slovinskem. Přesně tento efekt potřebujeme."

Wendt míní, že plánované tranzitní zóny nemůžou bez plotu existovat. Podle něj ani nelze dále vysílat signál: "Přijďte všichni sem!"

"Náš vnitřní pořádek je v nebezpečí. Stojíme před sociálními nepokoji. Někdo musí zatáhnout za záchrannou brzdu - to může být jen Angela Merkelová," varuje odborářský policejní šéf.

Spolkovou kancléřku, která migrantům z Orientu a Afriky doširoka otevřela náruč a jíž mnozí vyčítají, že nese hlavní vinu na nynějších přívalech uprchlíků do EU, dnes čeká obtížné jednání v Turecku.

Merkelová v čádoru ve vysílání televize ARD.Bude jednat o plánu Evropské unie, která chce nabídnout finanční pomoc a ústupky Turecku výměnou za to, že tato země zastaví masový přesun žadatelů o azyl do Evropy. Merkelová se setká s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem i premiérem Ahmetem Davutogluem.

Předpokládá se, že by unijní pomoc zahrnovala finanční balíček ve výši nejméně tří miliard eur (přes 81 miliard korun) na pokrytí nákladů spojených s pobytem více než dvou milionů uprchlíků v Turecku, stejně jako snazší přístup k vízům EU pro turecké občany a zrychlení jednání o členství v EU.

Řada západních komentátorů označuje požadavky tureckého premiéra za vydírání. Požaduje prý v otázce uprchlíků vysokou cenu. "Udělá Evropa špinavý deal?" ptá se například magazín Der Spiegel.

Merkelové návštěva je velmi citlivá také proto, že v Turecku se za dva týdny konají parlamentní volby. Cestu kancléřky je z tohoto pohledu možné považovat i za nepřiměřenou pomoc Erdoganově volební kampani.

Podle některých odhadů může do Německa od letoška do roku 2020 přijít 10 až 12 milionů migrantů - včetně slučování rodin. Půjde především o muslimy. 

Vyděrač z Ankary? Merkelová a Erdogan.

Autor: - pp -Foto: Pentagon , ČTK/AP

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ