Snižování daní, prodloužení provozu jaderných elektráren... Německá vláda má v hospodářské politice velké plány, ale na jejich realizaci potřebuje většinu ve Spolkové radě, horní komoře parlamentu. O tu může přijít právě dnes v Severním Porýní-Vestfálsku (NRW).
Dnešním volbám v této nejlidnatější spolkové zemi (18 milionů obyvatel) se proto říká i "malé volby do Spolkového sněmu (Bundestagu)". A v Düsseldorfu to podle čerstvých volebních průzkumů nevypadá pro vládnoucí konzervativce (CDU) a liberály (FDP) vůbec růžově.
Opoziční Socialisté (SPD) a Zelení jsou se svými konkurenty prsa na prsa - oba tábory mají podporu 45 procent. A to je ještě nejasné, zda se do zemského parlamentu nedostane Levice (Die Linke). To je pro černo-žluté doslova noční můra. Levice by se mohla stát jazýčkem na vahách při hledání většiny. Není úplně vyloučena ani rudo-zeleno-rudá koalice.
Sociálním demokratům na Rýně, Ruhru a Vezeře by se mohl podařit úctyhodný comeback. Před pěti lety je impozantním, historickým vítězstvím vyhnal od vládního kormidla šéf zemské CDU Jürgen Rüttgers. Jeho strana tehdy získala 44,8 procenta hlasů a ukončila tak 39 let trvající moc socialistů.
Nyní se zdá, že se nálada opět obrací mírně ve prospěch SPD.
Spolková rada (Bundesrat) v Berlíně je složena ze zástupců vlád jednotlivých spolkových zemí. Výsledky zemských voleb a podoba tamních kabinetů tak určují rozložení politických sil v tomto devětašedesátičlenném sboru, který spolurozhoduje o řadě významných zákonů.
Křesťanští a svobodní demokraté, kteří tvoří koalici na federální úrovni i v Severním Porýní-Vestfálsku, spolu vládnou celkem v sedmi spolkových zemích a v horní parlamentní komoře jejich kabinety disponují 37 hlasy.
Ztráta vlády v NRW na západě Německa by je ve Spolkové radě připravila o šest hlasů.
Podobná situace nastala už před pěti roky, kdy tehdy vládní sociální demokraté (SPD) kancléře Gerharda Schrödera prohráli volby v Severním Porýní-Vestfálsku a po 39 letech přišli o vládu nad touto velmi důležitou spolkovou zemí.
Schröder v reakci na ztrátu většiny ve Spolkové radě vyvolal předčasné parlamentní volby, v nichž jeho strana těsně prohrála s křesťanským blokem CDU/CSU a do kancléřství se po sedmi letech Schröderovy vlády nastěhovala šéfka CDU Angela Merkelová.
Němečtí politologové nepředpokládají, že by kancléřka v případě neúspěchu koaličních stran v neděleních volbách opakovala kroky svého předchůdce, akceschopnost její vlády by ale byla značně omezena. Včetně realizace prestižních projektů.
Dnešní hlasování bude pro CDU i svobodné demokraty (FDP) zároveň prvním testem přízně voličů po loňských celostátních volbách. Ta podle průzkumů výrazně poklesla, což může výsledek jediných zemských voleb v tomto roce značně ovlivnit. Celospolečenská témata v nich totiž hrají větší roli než obvykle.
Platí to zejména o chystané finanční pomoci bankrotujícímu Řecku, se kterou většina Němců nesouhlasí. Merkelová se k ní proto zprvu stavěla zdrženlivě a rozhodnutí, zda se největší evropská ekonomika k záchraně potápějícího se Řecka přidá, oddalovala až na dobu po květnových volbách.
To se jí nepodařilo a Berlín se pod tlakem okolních států připojil k záchrannému plánu eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Merkelová se proto tento týden vrhla do přesvědčování Němců, že pomoc Řekům je i v jejich zájmu.
Nepopulární opatření nemohlo přijít v nevhodnější dobu zejména pro dosavadního premiéra Severního Porýní-Vestfálska a šéfa tamní CDU Jürgena Rüttgerse, který usiluje o obhájení svého úřadu. Propad obliby vládních stran naopak nahrává SPD, které do voleb v Severním Porýní-Vestfálsku vede místopředsedkyně strany Hannelore Kraftová.
Foto: Bundesrat a ČTK/AP