Kolem dvaceti policistů bylo zraněno při srážkách s odpůrci jaderné energie, kteří na severu Německa protestují proti převozu vyhořelého jaderného paliva z Francie do úložiště v severoněmeckém Gorlebenu. Dav asi 300 lidí v sobotu zaútočil na policisty kameny a petardami poblíž města Dannenberg. Policie proti demonstrantům použila vodní děla, o případných zraněných nejsou informace.
Vlak s odpadem už ráno vjel do Dolního Saska. Prakticky na každém kroku jeho pomalý pohyb do cílového Gorlebenu sledovali strážci pořádku a nedaleko od nich demonstranti. Zesílené policejní hlídky byly na každé křižovatce.
Severovýchodně od Dannenbergu prorazili protestující policejní kordon a dostali se ke kolejím. Aktivisté se snažili zablokovat železniční trať hromadami dříví a zemědělskou technikou, zhruba 2000 lidí koleje obsadilo a odmítalo odejít. Podle policejního mluvčího bylo na padesát lidí přistiženo, jak se pokouší koleje poškodit.
Vodní děla a obušky už německá policie proti demonstrantům použila v pátek večer, aby dav nepustila do blízkosti železniční tratě, kudy vlak s odpadem jede. Úřady mobilizovaly v regionu asi 20 tisíc policistů, aby zajistili bezpečný průjezd soupravy.
Odpůrci jaderné energie na sobotu svolali velký mítink - v odpoledních hodinách se ho v Dannenbergu podle organizátorů účastnilo na 23 tisíc lidí, policie informovala o několika tisícovkách demonstrantů. Podle agentury AFP ale nebylo možné očekávat takové protesty a tak velkou účast jako loni krátce poté, co kancléřka Angela Merkelová oznámila, že vláda chce prodloužit životnost německých jaderných elektráren; protestní akce se tehdy zúčastnilo na 50 tisíc lidí.
Německé odpůrce jádra neuspokojil ani pozdější závazek vlády odstoupit od jaderné energie k roku 2022. Radikální jádro odpůrců jaderné energetiky, které dnes přijeli podpořit i demonstranti z Belgie, Francie, Itálie a Nizozemska, tvrdí, že slib vlády skoncovat s jadernou energetikou do deseti let prý má asi takovou hodnotu, jako když kuřák slíbí, že do deseti let přestane kouřit. Proto demonstranti požadují, aby vláda ústup do jádra radikálně zrychlila, a především aby řekla veřejnosti, jak si představuje vyřešit dlouhodobý problém s jaderným odpadem.
Organizace Greenpeace tvrdí, že převážený konvoj s jaderným odpadem "představuje 44 Fukušim". Podle mluvčího ekologů Matthiase Endlera obsah jediného kontejneru s jaderným odpadem by mohl znečistit ovzduší čtyřikrát větším objemem radioaktivity, než se to nedávno stalo při havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. Ve vlakové soupravě je 11 speciálních kontejnerů.
Do úložiště má odpad dorazit během víkendu, přesný termín ale úřady neoznámily.
Německem jede jaderný transport, aktivisté útočí
Zahraničí
26. 11. 2011 15:53
V Německu se střetli odpůrci jádra s policisty.
Autor: ČTK Foto: ČTK/AP