Dlouhá léta diskutovaný projekt mostu přes úžinu Fehmarn Belt (Fehmarnbelt), která odděluje sever Německa od východního Dánska, dnes v Kodani posvětili svými podpisy příslušní ministři obou zemí. Realizace projektu kritizovaného z řady stran má přijít na 5,5 miliard eur, z nichž většina půjde z kapes dánských daňových poplatníků.
Automobilový a současně železniční most zkrátí zhruba o 160 kilometrů suchozemskou trasu mezi jižní Evropou a Skandinávií. Jsou to také hlavně Seveřané, kteří projekt už dlouhá léta prosazují; chtějí urychlit dopravu mezi hospodářsky se rychle rozvíjejícím východním Baltem a zbytkem kontinentu.
Například cesta vlakem z Hamburku do Kodaně se oproti současnosti zkrátí o zhruba hodinu.
Ze strany Německa, namítají kritici, ocení novou spojnici v první řadě turisté. Most vystřídá poměrně rychlé trajekty, jež v současnosti křižují úžinu Fehmarn Belt každou půl hodinu a k jejímu překonání potřebují 40 minut.
Berlín a Kodaň se několik let dohadovaly především o financování projektu. Ještě loni se zdálo, že bude spočívat víceméně rovnoměrně na bedrech obou zemí, jež měly soukromým investorům poskytnout rozsáhlé záruky a vzít na sebe téměř všechna rizika.
Očekává se, že půldruhé miliardy eur půjde z kasy Evropské unie určené na přeshraniční projekty.
Berlín se však nakonec z financování stáhl a riziko ponesou v první řadě dánští daňoví poplatníci. Za to bude Dánsko kasírovat poplatky za přejezd mostu.
Spolková republika zaplatí jen dopravní infrastrukturu navazující na most na vlastní straně - silniční i železniční.
Nemělo by jít o více než 840 milionů eur.
Dílo má mnoho kritiků, od ochránců životního prostředí až po politiky. Rovněž podle některých odborných prognóz je nereálné očekávat, že stavba se do třiceti let splatí příjmy z mýtného.
Ochránci přírody označují pevnou dopravní spojnici mezi Německem a Dánskem za rizikovou pro lodní dopravu a nesmyslnou z ekologického hlediska, neboť podle jejich prognóz se finančně vyplatí jen tehdy, když se mezi oběma zeměmi výrazně zvýší objem automobilové dopravy, což je i v rozporu s proklamovanými trendy.
Podle poslance Spolkového sněmu (Bundestag) Eckhardta Rehberga (CDU) ze severoněmeckého Rostocku také konečné výdaje na projekt výrazně překročí původně plánovanou částku. Ta spočívá na kalkulacích z roku 1999.
Podle Rehbergových odhadů se na stavbu mostu do roku 2018 vydá 12 až 13 miliard eur.
Foto: Fehmarnbelt Development Joint Venture a archiv