Reakce
Německo: Británie musí zůstat v EU, nějak se dohodneme
11.11.2015 10:55
Německo se musí zasadit o to, aby Británie zůstala členem Evropské unie. Shodli se na tom němečtí politici a představitelé velkých firem v reakci na seznam požadavků na reformu EU, který v úterý představil britský premiér David Cameron. Podle německých médií však Cameronův seznam reforem nepřinesl nic nového, všechny požadavky jsou už delší dobu známy.
"Udělali jsme hodně pro to, abychom umožnili Řecku setrvat v eurozóně. Měli bychom vynaložit přinejmenším stejné úsilí, abychom v EU udrželi naše důležité britské partnery," řekl serveru Focus Online Ralph Brinkhaus, který je místopředsedou poslaneckého klubu konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.
Stejný názor má i prezident Svazu německého průmyslu (BDI) Ulrich Grillo. "Odchod Británie by vyvolal velkou nejistotu v celé Evropě," varoval s tím, že by takový krok měl negativní dopady na německou ekonomiku.
Merkelová hned v úterý vyjádřila "rozumnou důvěru" v to, že unie se dohodne s Británií tak, aby se zabránilo britskému odchodu.
Podle německých médií však Cameron neřekl při představení požadavků na reformy EU nic nového. "To, co Cameron v úterý svým obvyklým žoviálním tónem přednesl jako britský reformní program, je bluf. Žádná část jeho napjatě očekávané řeči nebyla nová. Požadavky, které nyní stojí černé na bílém, se už několik měsíců pečlivě zkoumají v Bruselu i ve velkých evropských metropolích," napsal deník Die Welt.
Zveřejnění požadavků je podle komentátorů taktická hra, v níž chce britský premiér ukázat svým voličům rozhodný postoj, zároveň se ale snaží oslabit nálady proti setrvání v unii. "Cameron se musí vypořádat s taktickým dilematem. Pokud by jeho požadavky byly příliš velké, mohl by prohrát, když by sice některé body prosadil, ty důležité však ne. Pokud by naopak požadoval příliš málo, Brusel by mu to splnil, ale doma by vyvolal dojem, že toho nezměnil dost. Cameronovým východiskem je tedy vágnost," napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Cameron mimo jiné požaduje omezení svobody pohybu občanů EU, která je podle Londýna provázená zneužívání britského sociálního systému. Žádá také posílení role národních parlamentů v EU a nechce, aby se Británie podílela na prohlubování evropské integrace. Novou podobu vztahů s EU chce Cameron dojednat před tím, než vypíše referendum o dalším setrvání své země v unii. To by se podle některých odhadů mohlo konat již ve druhé polovině příštího roku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.