Umělci i sportovci
Německo: celebrity se zapojily do debaty o uprchlících
09.09.2015 09:40
Vášnivá debata o řešení současné migrační krize se v Německu nevede jen na politické scéně, ale zapojila se do ní i řada umělců a sportovců. Desítky známých tváří už vystoupily proti stále častějším útokům pravicových radikálů proti žadatelům o azyl. Jedním z nejviditelnějších zastánců uprchlíků je herec Til Schweiger, známý například z filmu Hanebný pancharti amerického režiséra Quentina Tarantina. Za své angažmá se dočkal obdivu, ale i kritiky.
Snaha vyburcovat německou společnost k větší solidaritě s uprchlíky Schweigerovi vynesla kritiku například od populárního německého herce Maria Adorfa. Pětaosmdesátiletý představitel padoucha Santera z filmu Vinnetou (1963) nebo Alfreda Matzeratha z filmové adaptace románu Güntera Grasse Plechový bubínek (1979) sice nedávno pochválil v rozhovoru poskytnutém deníku Stuttgarter Zeitung Schweigerovo angažmá, zároveň ale uvedl, že "Til Schweiger má bohužel ten nešťastný dar dělat si svými necitlivými, urážlivými komentáři spoustu nepřátel".
Místo, aby lidi spojoval, vede jeho chování k další polarizaci společnosti, uvedl rovněž na Schweigerovu adresu Adorf. Aktivizuje tím podle něj mimo jiné přesně ty lidi, které by se měl snažit umlčet.
"Milý Mario, co jsem ti udělal, žes mi takhle naložil?", vyjádřil své zklamání nad Adorfovým komentářem na svém facebookovém profilu 51letý Schweiger. Slova svého staršího hereckého kolegy označil za nesmysl. Místo osobních útoků by s ním prý měl Adorf spolupracovat na pomoci utečencům.
Schweiger ve snaze pomoci lidem přicházejícím do Německa oznámil mimo jiné záměr vybudovat ve středoněmeckém Osterode ukázkový domov pro žadatele o azyl. Projekt ale navíc naráží na řadu problémů právního a stavebně-technického rázu.
Angažmá ve prospěch běženců ale Schweigerovi vyneslo i větší nepříjemnosti než jen ostrá slova hereckých kolegů či urážky na sociálních sítích. Na konci srpna se stal jeho hamburský dům terčem pokusu o útok.
Kromě Schweigera na podporu uprchlíků vystoupila v Německu mimo jiné herečka Katja Riemannová známá ze seriálu Místo činu, rocková hvězda Udo Lindenberg či fotbalisté Bayernu Mnichov Javier Martínez a Mario Götze.
V Rakousku podobně k solidaritě s migranty vyzvala například nositelka Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelineková či vítězka loňské písňové soutěže Eurovize Conachita Wurstová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.