Na světě je další účinná "zbraň" proti teroristům. V Německu byla v pátek uvedena do provozu centrální protiteroristická databanka, jež shromažďující údaje v souvislosti s národní bezpečností z 37 různých vyšetřovacích institucí a úřadů, které doposud běžně nespolupracovaly. Jsou mezi nimi například domácí tajné služby, zahraniční rozvědky nebo policie. Databanka má usnadnit výměnu informací o osobách podezřelých z terorismu.
"Je to účinný a rozumný prostředek pro zvýšení bezpečnosti, který dokazuje, že Německo bere velmi vážně hrozbu islámského terorismu," zdůraznil na slavnostním zahájení provozu databanky ministr vnitra Wolfgang Schäuble.
Centrální databanka je velkou novinkou v zemi, která po traumatu z nacismu vždy jasně oddělovala kompetence různých bezpečnostních složek, a to nejen na profesní, ale i na státní úrovni (dělba pravomoci mezi spolkovými a zemskými orgány).
Vytvoření databanky umožnil zákon přijatý nynější velkou koalici konzervativců (CDU/CSU) se sociálními demokraty (SPD) loni v prosinci. Opozice tvořená Zelenými, liberály (FDP) a postkomunistickou Levicovou stranou byla proti ve jménu ochrany individuálních práv a svobod.
Příliš všeho
"Je to příliš mnoho údajů o příliš mnoha osobách, údajů pocházejících z příliš mnoha zdrojů a přístupných příliš mnoha lidem," shrnul svůj odpor poslanec Zelených Wolfgang Wieland.
Databanka se podle zákona dělí na dvě části. První, přístupná všem bezpečnostním složkám, obsahuje údaje vztahující se k identifikaci té které osoby. Druhá složka s důvěrnějšími informacemi o vyznání, rodinné situaci a kontaktech podezřelé osoby má být přístupná jen se souhlasem bezpečnostní složky, která ji vytvořila. Zákon však připouští výjimku v této uzávěře - takzvanou naléhavou nutnost v případě bezprostřední hrozby teroristického útoku.
Opozice kritizuje právě tuto "únikovou štěrbinu", protože podle ní "v záležitostech terorismu převažuje naléhavost prakticky vždy, a hrozí tak, že z všeobecného přístupu do všech složek se stane běžné pravidlo".
Foto: ČTK