Německo: chirurg si vyrobil diplom doma, <span>pak operoval</span>

Zahraničí
21. 11. 2008 08:45
Jde to i bez diplomu...
Jde to i bez diplomu...

Jde to i bez diplomu...Zdatný a šikovný chirurg a dětská lékařka, která zachránila několik životů. Dva němečtí doktoři, kteří chtěli pomáhat. Háček je v tom, že neměli potřebné vzdělání. Policie je proto zatkla.

Devětadvacetiletý Christian E. neměl ani maturitu a po absolvování kursu pracoval jako bankovní úředník, práce jej ale nudila. Podle výpovědi u soudu ale velmi toužil pomáhat lidem jako chirurg.

Vyrobil si proto diplom o doktorátu medicíny z Oxfordské univerzity v Anglii a nechal se přijmout na chirurgii univerzitní nemocnice v Erlangenu, nedaleko Norimberka. Tam pracoval jako chirurg-asistent, odborník na cévní, hrudní a břišní lékařství a podílel se na 190 operacích, z toho 17 bylo transplantací.

"Jeho pacienti nebyli nikdy v ohrožení, protože vždy pracoval podle pokynů a pod dohledem zavedených odborníků," řekl agentuře AFP mluvčí kliniky Johannes Eissing. "Šéf kliniky na jeho práci nikdy nezpozoroval nic podezřelého. Nikdy neudělal chybu. Nikdo by o tom, že vlastně nemá potřebné vzdělání, dodnes nic netušil, kdyby nepřišlo anonymní udání," dodal Eissing.

Sice zachraňovala dětské životy, ale musí za mříže.Christian E. se postupně snažil svou situaci legalizovat: vyrobil si falešné maturitní vysvědčení a zapsal se v roce 2003 na lékařskou fakultu erlangenské univerzity. Někteří profesoři jej považovali za medika, který se doškoluje v praxi.

Soud v Erlangenu však Christiana E. poslal na tři roky do vězení nepodmíněně.

Na rozdíl od erlangenského chirurga absolvovala 34letá Cornelia E. celou lékařskou fakultu, i když "na zapřenou". Propadla totiž třikrát u třídící zkoušky v prvním ročníku a pak už jen navštěvovala přednášky a cvičení, aniž by z nich ale skládala předepsané zkoušky. Protože dlouhodobě toužila stát se lékařkou, vyrobila si po "dostudování" příslušné diplomy a začala pracovat na dětské pohotovosti nemocnice v Hamburku.

Představení hodnotili její práci velmi kladně a podle ankety zveřejněné v prosinci 2007 magazínem Der Spiegel během více než čtyř let působení "zachránila řadu dětských životů". Také ona chtěla svůj handicap odstranit a než byla odhalena, stačila napsat značnou část své doktorské práce na téma transplantace jater u dětí, hodnocené jako velmi kvalitní.

Hamburský soud potrestal Cornelii E. 18 měsíci vězení s podmínkou.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ