Německo hledá "amerického špiona" ve vládě

Zahraničí
30. 11. 2010 12:15
Americký prezident a německá kancléřka (ilustrační foto).
Americký prezident a německá kancléřka (ilustrační foto).

Spíše než nelichotivá vyjádření amerických diplomatů na adresu německých politiků v tajných depeších zveřejněných serverem WikiLeaks vyvolalo v Německu debaty odhalení, že jeden ze členů vládní strany údajně donášel americké ambasádě interní informace o koaličních rozhovorech.

Kabinet i svobodní demokraté (FDP), z jejichž řad prý zdroj Američanů pochází, ovšem prohlásili, že po něm pátrat nebudou. O to větší zájem o tohoto "amerického špiona" jeví německý tisk.

Ve zprávách do Washingtonu o tomto informátorovi americký velvyslanec v Berlíně Philip Murphy psal jako o "dobře umístěném zdroji z FDP" a "mladém snaživém straníkovi". Při koaličních jednáních loni v říjnu, z nichž vzešla současná německá vláda, podle kabelogramů působil jako jeden ze zapisovatelů a Američanům podle Murphyho předal velké množství dokumentů se seznamy účastníků jednání, členy pracovních skupin, časovými harmonogramy a podrobné záznamy toho, co kdo na schůzkách řekl.

USA tak měly dopředu představu o záměrech nově vznikající berlínské vlády a názorech jejích budoucích členů.

Mluvčí kabinetu Steffen Seibert i předseda FDP a současně ministr zahraničí Guido Westerwelle už v pondělí odmítli, že by po identitě tohoto "špiona" začali pátrat. "Já tomuhle příběhu vůbec nevěřím. Stejně jako dřív mám velkou důvěru ve spolupracovníky v FDP," prohlásil Westerwelle, o kterém americký velvyslanec svým nadřízeným v USA v depeších referoval, že je agresivní, ješitný a nekompetentní.

Westerwelleho straničtí kolegové podle dnešního tisku už tak důvěřiví nejsou. Místopředseda FDP a ministr hospodářství Rainer Brüderle podle deníku Bild na pondělním jednání vedení strany dokonce požadoval, aby všichni, kdo přicházejí v úvahu, podepsali místopřísežné prohlášení, že žádné informace nevynášeli. Podle listu je v podezření asi půltucet osob. Předsednictvo liberálů tento návrh ale zamítlo.

"FDP svého ‚malého Guillaumea‘ raději hledat nebude," komentoval to dnes Frankfurter Rundschau s odkazem na Güntera Guillaumea, někdejšího blízkého spolupracovníka bývalého západoněmeckého kancléře Willyho Brandta. V roce 1974 se ukázalo, že byl agentem komunistické NDR, což vedlo k Brandtově pádu.

Na internetu se už mezitím objevily spekulace, že tímto "zrádcem" mohl být třeba ministr zdravotnictví Philipp Rösler, který je historicky prvním německým ministrem vietnamského původu.Na internetu se už mezitím objevily spekulace, že tímto "zrádcem" mohl být třeba ministr zdravotnictví Philipp Rösler. "Mladý a snaživý? To ano. Ale já nebyl žádný zapisovatel, nýbrž šéf," reagoval na to podle serveru Spiegel Online s humorem sedmatřicetiletý politik FDP, který v té době zastával post místopředsedy zemské vlády Dolního Saska a byl tamním ministrem hospodářství.

Rösler je historicky prvním německým ministrem vietnamského původu. Jeho němečtí adoptivní rodiče si ho přivezli ze sirotčince v Saigonu (dnes Ho Či Minhovo Město), když mu bylo devět měsíců.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Profimedia

Další čtení

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího Edana Alexandera

Zahraničí
12. 5. 2025

Rusko musí uzavřít konzulát v polském Krakově, Moskva slíbila odvetu

Zahraničí
12. 5. 2025

Belgie zakoupí polské protiletadlové střely Piorun, uvedl polský ministr

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ