Německo hledá náhradu za Turecko. Odkud povede útoky proti IS?

Zahraničí
29. 3. 2017 10:19
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Kvůli napjatým vztahům s Tureckem hledá německá armáda na Blízkém východě a ve východním Středomoří leteckou základnu, kterou by mohla v případě nutnosti využívat místo základny Incirlik. Zatím našla osm náhradních míst, informoval deník Die Welt. Incirlik v současnosti využívá bundeswehr v rámci boje proti organizaci Islámský stát (IS).

V případě potřeby by se německá armádní letadla mohla přesunout do Kuvajtu, Jordánska nebo na Kypr. S příslušnými státy ale Německo zatím nezahájilo žádné rozhovory, uvedl Die Welt, který informace získal od opoziční postkomunistické strany Levice.

Turecko-německé vztahy jsou v poslední době značně napjaté. Diplomatická roztržka vypukla naposledy poté, co německá města zakázala tureckým vládním politikům agitovat před dubnovým referendem o změnách ústavy na německém území. Už dříve vztahy narušila například i satirická báseň německého komika Jana Böhmermanna, který si tropil posměch z tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, nebo rezoluce německého parlamentu, která uznala masakry Arménů v Osmanské říši během první světové války za genocidu.

Turecko v rámci napětí ve vzájemných vztazích minulý rok bránilo německým poslancům právě v návštěvě vojáků na základě Incirlik. Loni v říjnu je nakonec na základnu pustilo, od té doby se ale žádný německý poslanec na Incirlik opět nepodíval. Žádost o návštěvu, kterou před časem podalo šest zákonodárců, turecké ministerstvo zahraničí stále prověřuje.

"Spolková vláda zjevně nemá zájem na přeložení bundeswehru z Incirliku, když ještě ani nevedla rozhovory s možnými dalšími zeměmi," kritizoval poslanec Levice Jan van Aken. Levice spolkovou vládu několikrát vyzvala, aby kvůli vývoji v Turecku armádu ze země stáhla.

Na tureckých základnách Konya a Incirlik je v současnosti kromě vojáků řady dalších členských zemí Severoatlantické aliance také zhruba 270 německých vojáků. Bundeswehr se účastní mezinárodní mise, jejímž úkolem je bojovat proti radikálům z IS. Do přímých bojových akcích se ale Německo nezapojuje, v Turecku má monitorovací a tankovací letouny.

Autor: ČTK Foto: Autor/Depositphotos , Alexis84

Další čtení

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ