Německo je stále rozdělené na západ a východ, uznali politici

Zahraničí
3. 10. 2018 15:49
Německá kancléřka Angela Merkelová při ekumenické mši v Berlíně.
Německá kancléřka Angela Merkelová při ekumenické mši v Berlíně.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu u příležitosti výročí znovusjednocení Německa nabádal k soudržnosti společnosti. Podle německé kancléřky Angely Merkelové je sjednocování země dlouhý proces, zatímco předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble varoval před populisty, kteří líčí menšiny jako nepřátele. Řekl také, že je potřeba pomáhat uprchlíkům.

Německo si státním svátkem připomíná 28. výročí znovusjednocení země. Prezident Steinmeier se při té příležitosti vyslovil pro intenzivnější společenský dialog. "To nejdůležitější je, aby společnost vedla dialog sama se sebou," prohlásil po ekumenické bohoslužbě v Berlínském dómu při setkání s občany.

Merkelová řekla, že sjednocování západu a východu Německa stále není završeno a zůstává výzvou. Sama prý s emocemi vzpomíná na 3. říjen 1990 a na odvahu pokojně demonstrujících lidí v někdejším komunistickém východním Německu. "O dvacet osm let později ale víme, že to, co my Němci nazýváme německou jednotou, je proces, dlouhá cesta," řekla kancléřka.

Konkrétnější byl předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble, který ve slavnostním projevu varoval před populisty, kteří vytvářejí obraz nepřítele z menšin. "I v Německu se setkáváme s populistickou domýšlivostí, která opět do popředí staví národ - proti politickým protivníkům, proti domnělým i skutečným menšinám, proti těm, které si lid zvolil," upozornil Schäuble. Nikdo však podle něj nemá právo tvrdit, že on sám zastupuje národ či lid.

'Pravičáci nesmí získat monopol'

V Berlíně se konaly oslavy výročí sjednocení Německa.Rozmanitost je podle tohoto křesťanskodemokratického (CDU) politika hodnota sama o sobě. Pomáhání uprchlíkům a dalším migrantům je podle něj důležité a správné.

Také sociálnědemokratický (SPD) starosta Berlína Michael Müller vyzval obyvatele Německa, aby se postavili krajní pravici a rasistům. "Nesmíme připustit, aby si menšina nových pravičáků uzurpovala monopol na výklad toho, čeho jsme dosáhli, a přitom aby pohrdala základními hodnotami naší společnosti."

Někteří regionální politici kladli důraz spíš na přetrvávající nerovnost mezi východní a západní částí Německa. Bodo Ramelow, předseda vlády spolkové země Durynsko z krajně levicové strany Levice, prohlásil, že je důležité s celoněmeckým úsilím odstranit zaostávání východu, k čemuž je zapotřebí změna přístupu, která "konečně ocení hospodářské výkony a inovativní energii východu".

Na východu Německa jsou populisté oblíbení

Z oficiálních srpnových statistik mimo jiné vyplývá, že lidé pracující v zemích bývalé Německé demokratické republiky ročně vydělají v průměru 30 172 eur (777 000 Kč) hrubého, zatímco jejich spoluobčané žijící v zemích bývalého západního Německa mají průměrný hrubý plat 35 084 eur (903 000 Kč).

Právě ve východní části Německa se přitom těší silné podpoře protiimigrační parlamentní strana Alternativa pro Německo (AfD) a problémem jsou tam i projevy xenofobie.

Saský ministerský předseda Michael Kretschmer ve středu vyzval obyvatele této spolkové země, aby nepřipustili výpady a útoky vůči přistěhovalcům. U příležitosti státního svátku tento konzervativní politik v saském spolkovém sněmu v Drážďanech prohlásil, že pravicový extremismus, rasismus a xenofobie jsou největším nebezpečím pro demokracii.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Michael Sohn

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ