Přibližně za třicet let bude mít Spolková republika nejstarší obyvatelstvo na světě. Podíl lidí nad padesát let věku by měl v roce 2035 činit zhruba padesát procent. Německé hospodářství se na tento fakt však ještě neorientovalo, upozornila v Berlíně spolková ministryně pro záležitosti rodin Ursula von der Leyenová (CDU).
Von der Leyenová (48), matka sedmi dětí, apelovala na domácí firmy, aby vyvíjely a vyráběly více produktů pro seniory. Starší lidé budou významným hospodářským faktorem, potenciál růstu této skupiny je značný, uvedla ministryně. „Jsou aktivní a otevření spotřebě.“
Její slova potvrzují různé studie. Podíl lidí padesát plus na celkovém konzumu bude roku 2035 činit 58 procent, uvádí například prognóza Roland Berger Strategy Consultants. Starší spotřebitelé vydávají podle ní peníze hlavně na výrobky a služby spojené se zdravím anebo na cestování. Méně naopak na oblečení či auta.
Století lidé dostávají v poválečném Německu písemné blahopřání od spolkového prezidenta. Roku 1985 jich Richard von Weizsäscker rozeslal 899. Horst Köhler se roku 2005 musel s vlastnoručně podepsanými dopisy činit mnohem více, oslavencům jich poslal 4360.
V budoucnu budou muset hlavy německého státu sympatické praxe nejspíše zanechat. Obvykle se uvádí, že sta let věku se může dožít až polovina dnes narozených. Podíl lidí nad padesát činí nyní v Německu 37 procent.
Apel von der Leyenové a jí představená studie „Hospodářský faktor stáří“ se setkal s rozpaky a kritikou některých německých komentátorů. Firmy podle nich žádné tipy od paní ministryně v tomto směru nepotřebují, seniory jako stále sílící a zajímavý tržní potenciál už objevily a objevují samy.
Politikové by podle nich měli svou energii spíše investovat do zlepšování péče o staré lidi, flexibilnějšího přechodu ze zaměstnání do důchodu a podobně. Zužovat starší generaci na „hospodářský faktor“ není navíc podle části komentátorů nejen šťastné, ale je to v rozporu s představami o humánnějším světě.
Že se starším stále více příčí, aby se k nim přistupovalo jako ke „stárnoucím, starým...“, ukazují i zkušenosti z cestovního ruchu. Ne bez příčiny jsou Němci v této disciplíně označováni za mistry světa.
Podle statistik německých cestovních kanceláří vyrážejí senioři na cesty stále častěji a jsou stále náročnější. Jestliže roku 1994 byl objem klientů nad šedesát let u turistických koncernů turistů 21,6 procenta, dnes je to zhruba třetina. Žádná jiná věková skupina se nezvětšuje tak rychle.
Turistická branže se však zřídka odvažuje oslovovat tuto skupinu jako „seniory“. Je to velmi citlivé téma, přiznávají zástupci cestovních kancáří. Lidé dnes zpravidla cítí svůj věk jinak než dříve. Rádi se považují za stále aktivní a cítí se mladší, než podle rodného listu jsou. Oslovení senior pro ně často znamená totéž, jako kdyby jim někdo dal nálepku „staré železo“.
Foto: DB, archiv