Německo se opřelo do EU: Uprchlickou krizi řeší pomalu

Zahraničí
23. 8. 2015 17:38
Uprchlíků v Evropě neustále přibývá. EU dle Německa řeší krizi pomalu.
Uprchlíků v Evropě neustále přibývá. EU dle Německa řeší krizi pomalu.

Německo se s Bruselem pře o podobě unijního přístupu k přílivu běženců. Berlín by uvítal pružnou reakci Evropské unie, jednotnou azylovou politiku evropského bloku, přerozdělení běženců či sjednocení standardů péče o uprchlíky, tvrdí také, že reakce unijních úřadů je pomalá. Evropská komise ale nařčení z nečinnosti odmítá.

"Váhavost Evropské unie je neúnosná," prohlásil německý ministr pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Gerd Müller. S takovým obviněním však Evropská komise nesouhlasí. "Úspěchu můžeme dosáhnout jen tehdy, když bude pracovat společně, ne proti sobě," uvedla v prohlášení komise.

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel.Vysocí němečtí politikové, jako je například vicekancléř Sigmar Gabriel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, kritizují nynější situaci, kdy celou tíhu uprchlické krize nese na svých bedrech jen několik členských států unie. Gabriel a Steinmeier proto požadují zavedení závazných kvót podle možností jednotlivých zemí.

Kvóty jsou v Evropě citlivým tématem, mnohé členské státy včetně České republiky či Británie je odmítají a trvají na dobrovolném přijímání běženců. Státům se ale zatím nepodařilo dohodnout, jak si na dobrovolné bázi v následujících dvou letech přerozdělit 60 tisíc migrantů.

Müller také požaduje, aby EU schválila program okamžité pomoci ve výši přes deset miliard eur, v jehož rámci by v unijních státech na vnějších hranicích bloku vznikla nouzová přijímací centra. Evropská komise k tomu uvedla, že o těchto plánech se již před časem diskutovalo a že v této věci vyvstaly technické a právní problémy.

Státy EU by měly pro uprchlíky zajistit řádné prostory, jako tomu je v Německu.Dalším problémem, který by Evropské komise měla podle Müllera napravit, je nesoulad v přístupu jednotlivých států k běžencům. "V Německu máme přiměřené humanitární standardy pro ubytování, lékařskou péči, kapesné a další. Mnoho unijních zemí má omezené standardy. Důstojné ubytování musí být k dispozici ve všech unijních státech, ne jen v Německu," dodal.

Německo se letos potýká s mimořádnou uprchlickou vlnou. Podle vládní prognózy dorazí letos do země až 800 tisíc běženců, což je čtyřnásobek proti roku 2014. Příliv běženců vyvolává i napětí v německé společnosti. Přibývá případů, kdy se ubytovny pro uprchlíky staly terčem žhářského útoku, ojedinělé nejsou také demonstrace proti přijímání běženců.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Boris Grdanoski, DPA/Uwe Anspach

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ