Hromadné uchovávání údajů o telefonických a datových přenosech kvůli případnému vyšetřování terorismu je v Německu nezákonné. Rozhodl o tom Spolkový ústavní soud v Karlsruhe.
Ústavní soud tak reagoval na hromadnou stížnost téměř 35 tisíc lidí, kteří žádali zrušení zákona z roku 2008. Ten telekomunikačním společnostem nařizuje archivovat záznamy o hovorech z pevných linek i mobilních telefonů, stejně jako o odeslaných e-mailech. Podle ústavních soudců je takové shromažďování dat v rozporu s telekomunikačním tajemstvím a příslušná norma odporuje ústavě.
Německé telekomunikační společnosti musejí na základě tohoto zákona povinně uchovávat telefonní čísla, čas a místo volání nebo internetová spojení po dobu šesti měsíců pro potřeby vyšetřovacích orgánů. Berlín touto normou přejal do svého právního řádu příslušnou směrnici EU, která souvisí s bojem proti terorismu.
Uchovávání údajů němečtí ústavní soudci zcela nevyloučili a nezpochybnili ani unijní směrnici, která ho požadovala. Musí ale podle nich být spojeno s velmi přísnými podmínkami, což současný zákon prý nesplňuje.
Zákon prosadila v roce 2007 v parlamentu vláda tehdejší velké koalice křesťanských a sociálních demokratů a platit začal od 1. ledna následujícího roku. V Německu se proti němu okamžitě zvedla vlna odporu. Právní protest proti tomuto zákonu byl podle německých médií vůbec nejhromadnější ústavní stížností v dějinách poválečného Německa.
Foto: ČTK/AP