Členové Odborové organizace strojvůdců (Lokoführergewerkschaft GDL) na dnešek uspořádali stávku, kterou chtějí dosáhnout tlaku na vládu a zvýšení platů. Stávka vypukla poté, co se GDL nedokázala dohodnout s národním provozovatelem drah Deutsche Bahn (Německé dráhy).
K rozhodnutí dospěli němečtí strojvůdci v srpnovém celoodborovém referendu. Velkou většinou odhlasovali stávku a Německo tak zřejmě bude ve svědkem největší železniční stávky od roku 1992.
Stávka probíhá podle německého serveru WELT ONLINE již od půl sedmé, kdy přestaly jezdit téměř všechny regionální spoje ve spolkové zemi Dolní Sasko. O čtvrt hodiny později se zastavuje vlaková doprava i v Severním Porýní-Vestfálsku.
Stávka ohrožuje i dopravu lidí na mnichovský pivní festival Octoberfest. Nicméně podle tiskové mluvčí tamních drah by měly v Bavorsku jezdit dvě třetiny dálkových a polovina příměstských spojů.
Před sedmou hodinou už nejezdila jedna třetina vlaků. V Hesensku téměř přestaly jezdit dálkové vlaky InterCity. Podle mluvčí Deutsche Bahn se však zákazníci drah nemusí bát, že by do cíle nedorazili. „Nepočítáme s chaosem, ale se zpožděním. Dvě třetiny dálkových spojů pojedou," řekl podle WELT ONLINE mluvčí Deutsche Bahn.
V osm hodin, kdy měla stávka podle plánu začít, se zastavily tisíce spojů. Nejezdí některé linky tramvaje v Hamburku a na hlavním nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem postávají u zastávek stovky čekajících pasažérů.
V saském městě Chemnitz soud zakázal stávku strojvedoucím v nákladní a dálkové dopravě. Kromě Saska však stávka zasáhla naplno všechny spolkové země.
GDL má podle červnových údajů 34 000 členů a Německo tak zřejmě zažije největší železniční stávku za patnáct let. Stávkou uprostřed léta chtějí němečtí "mašínfírové" prosadit požadavky na téměř třetinové zvýšení platů a na ustavení tarifních jednání odděleně od ostatních zaměstnanců drah.
Odboráři z GDL však chtějí bezpodmínečně novou tarifní smlouvu. Odmítli návrh rozhovorů s dráhami a stanovili lhůtu na návrh smlouvy na úterý. Žádají vlastní tarifní smlouvu a jednatřicetiprocentní navýšení platu.
„Pokud to neudělají, měli by se připravit na další bitvu s pracujícími," řekl podle agentur Reuters předseda GDL Manfred Schell.
Společnost Deutsche Bahn doufala, že se dohodne s GDL o růstu platů o 4,5 procenta. Podle současného návrhu by za prodloužení pracovní doby o dvě hodiny dostali odboráři navíc deset procent.
Deutsche Bahn se kvůli stávce a dohadům s odboráři nemůže soustředit na plánovanou částečnou privatizaci, kterou německá vláda připravuje na rok 2009.
FOTO: bmvbs.de