Nenávist
Německo ve střehu. Na ubytovny uprchlíků útočí jejich sousedé
27.09.2015 11:50
Útoky na ubytovny pro žadatele o azyl, které se v posledních měsících množí po celém Německu, jsou většinou činy jednotlivců pocházejících z bezprostředního okolí místa. Případné centrální řízení těchto akcí se Spolkovému úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který vykonává v Německu funkci civilní kontrarozvědky, nepodařilo odhalit.
Anketa:
Na webové platformě change.org je petice, která požaduje, aby německá kancléřka Angela Merkelová byla kvůli uprchlické krizi zbavena úřadu. Podepsali byste tuto petici?
-
Ne. 23 %
-
Ano. 58 %
-
Je mi to jedno. 20 %
"Co víme je, že se u těch pachatelů útoků na ubytovny pro žadatele o azyl, jejichž totožnost se zatím podařilo policii zjistit, jedná ve více než 70 procentech o lidi z dané oblasti nebo z konkrétního místa," uvedl předseda BfV Hans-Georg Maassen. Úřady podle něj jen za letošní rok zaznamenaly 22 žhářských útoků na již zprovozněné či plánované ubytovny pro migranty.
Maassenův úřad i nadále zjišťuje, zda v Německu neexistují struktury, které tyto násilné trestné činy organizují. Podle dosavadních poznatků se ale nezdá, "že by se připravovaly strategicky, že by za nimi byl nějaký hlavní organizátor nebo nějaké uskupení, které po Německu rozesílá své vykonavatele".
Příliv běženců vyvolal v německé společnosti napětí. Žhářské útoky na ubytovny se odehrály například v bavorském Weissachu či saské Míšni. Na rozdíl od podobných akcí v 90. letech si zatím nevyžádaly žádné oběti na životech. Podle vládní prognózy dorazí letos do Německa až 800 tisíc běženců, mnozí politici ale předpovídají mnohem vyšší čísla.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.