Německo zakázalo šíitský Hizballáh

Zahraničí
30. 4. 2020 07:53
Vojáci s vlajkou Hizballáhu.
Vojáci s vlajkou Hizballáhu.

Německo zakázalo na svém území Íránem podporovanou radikální šíitskou skupinu Hizballáh a zařadilo ji mezi teroristické organizace. Ve čtvrtek o tom informovalo ministerstvo vnitra, které citovala agentura Reuters.

"Ministr vnitra Horst Seehofer zakázal v Německu šíitskou teroristickou organizaci Hizballáh," napsal na twitter mluvčí ministerstva.

Policie v časných ranních hodinách provedla zátahy na řadě míst v Německu, při kterých zadržela osoby podezřelé z členství v Hizballáhu. Bezpečnostní činitelé odhadují, že k extremistickému křídlu Hizballáhu v Německu patří až 1050 lidí.

Německo dosud rozlišovalo mezi politickým křídlem Hizballáhu a jeho vojenskými jednotkami, které bojovaly společně s armádou syrského prezidenta Bašára Asada v Sýrii.

Tlak, aby Německo zakázalo Hizballáh, vyvíjel Izrael a Spojené státy, které už Hizballáh na seznam teroristických organizací zařadily - stejně jako například Velká Británie.

V prosinci loňského roku schválil německý parlament návrh vyzývající vládu kancléřky Angely Merkelové k zákazu všech aktivit Hizballáhu na německém území s odvoláním na "teroristické aktivity" této skupiny především v Sýrii.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Hussein Malla

Další čtení

ilustrační foto

Šesťák na Slovensku postřelil dva spolužáky vzduchovou pistolí

Zahraničí
4. 2. 2026
ilustrační foto

Estonsko zadrželo loď cestou do Ruska. Spekuluje se, že pašovala narkotika

Zahraničí
4. 2. 2026
ilustrační foto

Policie kvůli výbuchu v Chorvatsku obvinila dva Čechy, zemřelo při něm dítě

Zahraničí
4. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ