Německo zavádí hraniční kontroly, Češi posilují ostrahu

Zahraničí
13. 9. 2015 19:56
Uprchlíci (ilustrační foto).
Uprchlíci (ilustrační foto).

Německo kvůli náporu uprchlíků zavede s okamžitou platností dočasně kontroly na svých vnitřních hranicích, nejprve s Rakouskem. Potvrdil to německý ministr vnitra Thomas de Maizière. Opatření, které však podle něj uprchlickou krizi neřeší, schválila jednomyslně vládní koalice a tento krok Německo konzultovalo též s Rakouskem; to v reakci na německou iniciativu oznámilo, že zatím neplánuje posílit kontroly na hranici s Maďarskem, odkud přichází většina uprchlíků směřujících do Evropy takzvanou balkánskou cestou.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Německo "přijímá svou humanitární odpovědnost", ale břemeno, které se s ohromným množstvím uprchlíkům pojí, musí být spojeno se solidárním rozdělením uprchlíků, dodal ministr.

De Maizière dodal, že podle současného evropského práva není Německo zodpovědné za většinu žadatelů o azyl, a vyzval členské státy Evropské unie, aby uprchlíky v souladu s dublinskou úmluvou nejen registrovaly, ale zahájily s nimi i azylové řízení. Uprchlíci "si nemohou vybrat zemi, ve které budou hledat ochranu," řekl ministr.

Právě největší a nejbohatší evropská ekonomika se stala hlavním magnetem pro uprchlíky. Do Německa letos dorazilo už 450 tisíc migrantů a tempo se zvyšuje. Jenom do bavorského Mnichova v sobotu dorazilo 12 200 uprchlíků, což je dosavadní rekord.

Kvůli uprchlíkům posiluje opatření na hranicích s Rakouskem i česká policie. Podle ministra vnitra Milana Chovance se o dalším postupu rozhodne podle počtu migrantů.

Německá policie v prohlášení uvedla, že mobilizovala několik set mužů, kteří budou pomáhat s kontrolou hranic. Zpravodaj agentury AFP hlásil, že ačkoli opatření oficiálně vstoupilo v platnost kolem 17.30, o dvě hodiny později nezaznamenal na jednom z větších hraničních přechodů zvýšenou policejní přítomnost.  

Rakouské dráhy ÖBB přerušily v neděli od 17.00 vlakovou dopravu z Rakouska do Německa. Německý železniční dopravce DB dnes zároveň oznámil, že do pondělního rána přerušuje spojení do Rakouska a zpět. Stovky uprchlíků proto musely dnes večer opustit vlaky v Salcburku. Z železničních souprav je prozatím odvedli do velké podzemní garáže na pozemku hlavního nádraží. Tamní nástupiště byla prakticky liduprázdná. "Vlaková doprava je z nařízení německých úřadů až do odvolání odřeknuta...Příčinou je aktuální uprchlická situace v Německu," stálo na oznamovacích tabulích.

Na vídeňském nádraží Westbahnhof se situace dnes večer příliš nezměnila. Pravidelné železniční spoje do Salcburku pokračovaly bez přerušení, sdělily rakouské dráhy a organizace Caritas. Lidé tábořili na nádraží i kolem něj a v místech prý panoval klid.

Ilustrační foto.Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že jednání Německa je podle něj v souladu s krizovými pravidly Schengenu. "Německé rozhodnutí podtrhuje naléhavou potřebu shodnout se na opatřeních, která navrhla Evropská komise za účelem zvládat uprchlickou krizi," stojí v komuniké komise. Juncker tím mínil rozdělování běženců mezi členské země na základě kvót, o kterém budou ministři vnitra a spravedlnosti jednat na mimořádné schůzi v pondělí.

V telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou ale Juncker řekl, že má obavy o budoucnost systému otevřených hranic mezi členy EU. Aby zůstaly otevřené, je podle něj třeba více solidarity.

Podle bavorského premiéra Horsta Seehofera, jehož spolková země čelí největšímu náporu uprchlíků, je krok spolkové vlády, o němž prý bylo rozhodnuto v sobotu, "důležitým signálem" pro zbytek světa. Bavorský ministr vnitra k tomu dodal, že kontroly by mohly být v případě nutnosti zavedeny i na hranicích s ostatními státy..

Juncker kvůli pondělní schůzce hovořil také s premiéry visegrádských zemí Bohuslavem Sobotkou, Viktorem Orbánem, Ewou Kopaczovou a Robertem Ficem, jakož i s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem a šéfkou lotyšské vlády Laimdotou Straujumaovou.

Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko s povinnými kvótami nesouhlasí. To zopakoval Sobotka i slovenský premiér Robert Fico. "Pokud budou kvóty schváleny, zaujmeme jasnou pozici. Uděláme všechno pro to, abychom Evropu přesvědčili, že kvóty jsou nesmysl," řekl Fico. Odmítavě se v rozhovoru s Junckerem ke kvótám vyjádřil i rumunský prezident.

Německý krok uvítal s "velkým pochopením" maďarský premiér Viktor Orbán, podle něhož je dnešní oznámení Berlína jen "prvním krokem", neboť své hranice potřebuje ochránit též Řecko. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve po rozhovoru se svým německým protějškem prohlásil, že Německo se rozhodlo dočasně obnovit kontroly na hranicích vinou nedostatečného dodržování schengenských pravidel některými zeměmi. Všechny státy unijní osmadvacítky vyzval k jejich "svědomitému" dodržování.

Maďarsko zaznamenalo v sobotu na hranicích se Srbskem příchod 4330 migrantů během jediného dne; předchozí rekord z minulého čtvrtka činil 3601 běženců. Do Mnichova během soboty dorazilo 12 200 uprchlíků, čímž se město podle policejního mluvčího ocitlo na "samém pokraji možností". Několik desítek lidí muselo strávit noc na neděli venku, protože v uprchlických střediscích pro ně už nezbylo místo.

Další tisíce běženců byly na cestě, aby využily příležitosti, než se putování stane ještě obtížnějším. Maďarské hranice se Srbskem se totiž od úterka 15. září mají díky plotu, ostnatým drátům, vojenským posilám a přísnějším zákonům i trestům stát nepropustnějšími.

Maďarsko je hlavní tranzitní zemí na takzvané balkánské cestě, po které běženci proudí především do Německa a Švédska. Úřady odhadují, že od začátku roku přišlo ze Srbska na 175 tisíc migrantů. Většina uprchlíků míří z Maďarska do Rakouska a dále do Německa.

Maďarský premiér Viktor Orbán v listu Bild předestřel návrh, aby každý členský stát EU přispěl na pomoc zemím sousedícím se Sýrií v celkové výši nejméně tří miliard eur (81 miliard Kč), aby se o uprchlíky postaraly.

Rakouská reakce na počínání Budapešti vyvolala diplomatickou roztržku mezi oběma zeměmi, když rakouský kancléř Werner Faymann nepřímo přirovnal maďarské zacházení s uprchlíky k nacistickým deportacím.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

V Číně se konal první půlmaraton, kterého se zúčastnili kromě lidí také roboti

Zahraničí
19. 4. 2025

Trump nevyloučil, že USA zastaví mírové rozhovory o Ukrajině

Zahraničí
18. 4. 2025
ilustrační foto

Floridské úřady zadržely Američana, podezřívaly ho, že je migrant

Zahraničí
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ