Helmut Schmidt, jeden z nejoblíbenějších a nejváženějších německých politiků je v kritickém stavu. Podle jeho osobního lékaře není naděje, že by se stav bývalého spolkové kancléře zlepšil. Šestadevadesátiletý Schmidt nedávno v televizi uvedl, že se nechce dožít sta let. Letos byl dvakrát hospitalizován.
Od zářijového propuštění z nemocnice, kde se podrobil operaci kvůli ucpané cévě pravé nohy, je Schmidt v domácí péči ve svém domě v Hamburku-Langerhornu. Z kliniky odešel na svou výslovnou žádost. Dnem i nocí je pod odborným dohledem.
Lékaři doufali, že se jeho stav postupně stabilizuje, ale nestalo se tak. Naopak, nyní se dramaticky zhoršil a lékaři už mu téměř nedávají naději. "Jen zřídka je při vědomí, navíc má vysokou horečku," uvedl Schmidtův osobní lékař Heiner Greten.
"Už nechce a nemůže," řekl kardiolog, profesor Karl-Heinz-Kuck.
Před Schmidtovým domem se už v noci na dnešek shromáždili novináři a přicházejí i jeho sousedé a další Hamburčané, u nichž se bývalý kancléř těší stále značnému respektu.
Z Anglie přijela za svým otcem i dcera Greten. Před pěti lety zemřela Schmidtova manželka Loki, byli spolu 68 roků.
Schmidt byl ministrem financí ve vládě prvního německého sociálnědemokratického (SPD) kancléře Willyho Brandta, v roce 1974 svého stranického kolegu vystřídal v kancléřské funkci. Vládu řídil do roku 1982, kdy se kvůli rozporům o podobu hospodářské a sociální politiky rozpadla koalice sociální demokracie a Svobodné demokratické strany (FDP). Byl také šéfem poslanecké frakce SPD ve Spolkovém sněmu a spolkovým ministrem obrany a financí.
I když se za Schmidtova kancléřství neuskutečňovaly ve Spolkové republice tak historicky významné kroky jako za jeho předchůdce Brandta, mezi svými krajany má stále mnoho fanoušků a těší se jejich úctě. Vzpomínají třeba na jeho akčnost během ropného šoku a na jeho rozhodnost při boji s teroristy z RAF (Frakce rudé armády).
V jeho rodném Hamburku dodnes oceňují jeho rozvahu za katastrofálních povodní roku 1962. Slovo sociálního demokrata Schmidta, jenž je spoluvydavatelem magazínu Die Zeit, má stále váhu.
Letos v dubnu si bývalý kancléř v populárním diskusním pořadu Lidé u Maischbergerové (Menschen bei Maischberger) v televizi ARD postěžoval na své stáří. Jeho 96 roků ho prý značně obtěžuje, ale udělat s tím nemůže nic.
"Nechci se dožít sta let, ale nemůžu tomu ani zabránit," řekl. Život po smrti vylučuje. "Když je konec, je konec."
Schmidt je proslulý svým vášnivým kuřáctvím, které mu lékaři už dlouho nezakazují ani nevymlouvají. V jeho věku je to prý už stejně jedno. Cigarety mu naopak doporučují, protože mu psychicky pomáhají.
Když byl letos v září na klinice, přestal zcela výjimečně na tři dny kouřit. Dávali mu ale nikotinové náplasti. Pro jistotu si ve svém domě vytvořil ohromnou zásobu krabiček své oblíbené značky.
Jsou ještě z časů, kdy na nich nebylo odrazující a odpuzující varování ohledně nebezpečí rakoviny a dalších chorob, takže mu nijak nekazí potěšení z modrého dýmu.
Ještě že má takový nešvar a není úplně dokonalý, poznamenali občas s úsměvem někteří komentátoři. Jinak by prý jeho rady a chytrolínství byly nesnesitelné. Množství účastníků diskusních fór vyslovuje lítost, že Německo už nemá politiky takového formátu jako Schmidt nebo Brandt. I při nynější uprchlické krizi by je přitom velmi potřebovalo. Schmidt loni vytkl současným politikům, že přemýšlejí jen v rámci legislativních období.