Německý prezident cítí odpovědnost za nacismus

Zahraničí
7. 12. 2010 17:50
Wulffova nelehká polská mise.
Wulffova nelehká polská mise.

Německý prezident Christian Wulff cítí odpovědnost za historii své země, i když se narodil až po skončení druhé světové války. Řekl to dnes při návštěvě Varšavy, kde spolu se svým polským protějškem Bronislawem Komorowským kromě jiného položil věnec u pomníku hrdinů varšavského ghetta, tedy na místě, kde před 40 lety poklekl tehdejší západoněmecký premiér Willy Brandt.

"Považoval jsem to za krásné lidské gesto. Gesto pokory, studu, smutku tváří v tvář rozměru utrpení, které Němci způsobili východní Evropě," vzpomínal dnes Wulff na Brandtovo pokleknutí. Podle německého prezidenta Brandt tehdy ukázal, že přijímá odpovědnost za nespočetné polské oběti nacistického Německa a za miliony zavražděných Židů.

Gesto sociálnědemokratického premiéra Brandta mnozí pochopili jako prosbu o prominutí za zvěrstva, kterých se nacistické Německo dopustilo během druhé světové války. Stalo se symbolem snahy tehdejší západoněmecké vlády o snížení napětí ve vztazích se zeměmi sovětského bloku včetně Československa.

Snímek klečícího Brandta se stal ikonou.Brandt před 40 lety ve Varšavě podepsal smlouvu, v níž tehdejší Spolková republika Německo uznala západní hranici Polska na Odře a Nise.

Za svou východní politiku dostal v roce 1971 Nobelovu cenu za mír.

Osmapadesátiletý Komorowski připomněl, že jeho generace byla vychovaná "v duchu německého ohrožení". "Brandtovo pokleknutí ukázalo, že jsou i jiní Němci - nejen revanšisté a revizionisté," řekl.

Wulff dnes s Komorowským položil květiny také u pomníku varšavského povstání, který byl postaven teprve v roce 1989.

V polském hlavním městě během druhé světové války vypukla dvě velká protiněmecká povstání. Na jaře 1943 se vzbouřilo několik stovek mladých Židů z ghetta, které Němci chtěli definitivně zlikvidovat. I přes nedostatek zbraní a potravin dokázali obrovské přesile vzdorovat skoro měsíc.

V srpnu 1944 vypuklo varšavské povstání proti německým okupantům, které si během více než dvou měsíců bojů vyžádalo ohromné lidské ztráty a po kterém z Varšavy zbyly jen trosky.

Německý a polský prezident ve Varšavě.
  

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ