Německý <span>starosta-gay</span> žaluje své vlastní město

Zahraničí
2. 2. 2009 18:10
Starosta homosexuál se pustil do křížku s úřady.
Starosta homosexuál se pustil do křížku s úřady.

Starosta a jeho partner se vzali na Heidelberském zámku.Děje se to jen zřídka. Starosta podá žalobu na město, v jehož čele pracuje. Stalo se v německém Heidelbergu, kde Wolfganga Erichsona namíchlo, že mu obec nechce vyplácet manželské přídavky na jeho homosexuálního partnera. Starosta pro rovné příležitosti a integraci Erichson (v čele města stojí vrchní starosta) se cítí sexuálně diskriminován.

Třiapadesátiletý Erichson uzavřel druhý manželský svazek loni v červenci. Se svým vyvoleným Bertholdem Quastem si řekli „ano" a přiťukli šampaňským na Heidelberském zámku, kde kdysi sídlili falcští kurfiřti.

O registrované partnerství místního politika byl slušný mediální zájem, oba se tehdy usmívali do četných objektivů. Z oken zámku je nádherný pohled na město a řeku. „Byl to hezký den," vzpomíná starosta při rozhovorech s domácím tiskem. Už tehdy ale tušil, že nastanou určité právní problémy. A tak se také stalo.

Ženatým (provdaným) úředníkům totiž v Heidelbergu náleží 108,14 eur jako manželský přídavek měsíčně. To se ovšem týká jen svazku mezi mužem a ženou, nikoli svazků homosexuálních, stojí černé na bílém. S tím se ale Erichsona nechce smířit.

„Kdo jiný by se proti tomu měl postavit než já, starosta pro rovné příležitosti?" obhajuje žalobu na město. Jde mu hlavně o zahájení politické diskuse, nikoli o peníze. Když rovnost, tak rovnost. 

„Cítím se sexuálně diskriminován," vysvětluje Erichson. Homosexuálové mají podle něj ve svazku stejné povinnosti jako heterosexuálové, ale ne stejná práva. Starosta-gay má na radnici podporu u sociálních demokratů (SPD) a Zelených, jichž je sám členem. Ti ale nejsou u vesla.

Erichson (vpravo) a jeho drahá polovička v den svatby.Známému městu v Bádensku-Württembersku vládou křesťanští demokraté (CDU) a liberálové (FDP). Ti se ale ve svých komentářích pro tisk drží spíše zpět a poukazují hlavně na loňský výrok Spolkového ústavního soudu, podle něhož v německém právu neexistuje všeobecná právní rovnost registrovaného partnerství a manželství.

Některé spolkové země, Hamburg, Berlín, Brémy a Braniborsko, ale argumentují jinak a řídí se podle směrnice Evropské unie z roku 2003, jež zapovídá diskriminaci ve finančních náhradách zaměstnanců.

Ve Spolkové republice je v tomto směru patrný rozdíl mezi severem a jihem. Zatímco část severních spolkových zemí má tendenci vycházet v tomto směru gayům a lesbičkám vstříc, jih je v podstatě jednolitě proti.

Zda starosta z Heidelbergu uspěje, ukáží až příští měsíce. Ale možná bude jeho boj ještě delší. A marný. S určitou naději a napětím nyní hledí na Správní soud v Karlsruhe, který v únoru rozhoduje o podobném případu. Jih je ale konzervativní, dodává Erichson.

Foto: DPA a Profimedia

Autor: - pp -

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ