Česku prý hrozí, že za trest kvůli Klausovi nebude mít v nové Evropské komisi svého komisaře. Dovolím si po zpovídání bruselských diplomatů tvrdit, že je něco takového málo pravděpodobné. Jistě, něco na té myšlence je.
Pokud by prezident Václav Klaus jako jediný svým nepodpisem způsobil, že nová lisabonská smlouva nevstoupí do konce roku v platnost, pak by musela být nová komise o komisaře menší. Požaduje to stávající smlouva z Nice. Proč tedy komisaře nevzít právě rebelujícím a obecně nevděčným Čechům, kteří všem arogantně zbořili hrad z karet...
Jenže tady v Bruselu je vše mnohem složitější, roli hraje mnoho dalších faktorů. Podobné myšlenky ostatně zaznívají také na adresu Irska, kde se v říjnu bude konat druhé referendum o Lisabonu.
„Malé země EU nepřipustí, aby právě menší země byla první, na kterou padne černý Petr, tedy aby přišla o post v komisi," řekl zdroj blízký Barrosovu kabinetu.
Dosluhující a zřejmě i budoucí šéf komise José Manuel Barroso podle svých poradců nebude chtít vyvolat dojem, že demokratický proces menší členské země nebude respektován či dokonce za jiné postoje bude dotyčný stát takto otevřeně vytrestán.
I kdyby na Čechy či Iry místo v komisi nevyšlo, pravděpodobně by byli uspokojeni jinak. Možná by ani nemuseli litovat. Mohlo by jít o prestižní post vysokého komisaře EU pro zahraniční záležitosti. Tento unijní vyslanec objíždějící Blízký východ či jiné horké regiony sice není stálým členem komise, ale podle smluv se může účastnit jejích zasedání. Není špatné být jeden, a nikoli jeden ze sedmadvaceti.
Anebo by na toho z kola ven mohla jako zadostiučinění padnout funkce generálního ředitele komise. Dotyčný je hlavním nadřízeným všech komisních euroúředníků a mimo jiné řídí jednání vedoucích kabinetů jednotlivých komisařů. Jde o velice vlivný post, zcela jistě vlivnější než obskurní komisař pro mnohojazyčnost.
„Řeči o tom, že Češi nedostanou za trest komisaře, nejsou tak důležité. Svůj vliv si lze zajistit i jinak než postem komisaře," říká jeden z unijních diplomatů.
Další pak odrazuje od toho, aby Češi posílali do Bruselu napodruhé někdejšího premiéra a dnešního komisaře pro sociální věci Vladimíra Špidlu. „Pokud budete chtít v Bruselu udržet Špidlu, tak to je, jako kdybyste komisaře ani neměli," poznamenal diplomatický zdroj s odkazem na to, že se Špidla doma netěší podpoře nejen ODS, ale ani mateřské ČSSD.
Šance na slušný post v evropské exekutivě si Češi mohou snížit především sami, a to tím, že v dohledné době nepředloží použitelné kandidáty. A to, zdá se, není vzhledem k politickému vakuu na pořadu dne.
Po ostudném pádu vlády uprostřed předsednictví se zdálo, že víc ostudy snad už si sami vyrobit na vlastní účet neumíme. Chyba v úsudku. Nynější ústavní nejasnosti ohledně konání předčasných voleb dokreslily portrét naší země v očích unie coby směšný Kocourkov se vším všudy už definitivně.
Foto: archiv Evropské komise