Soud v Paříži zrušil rozhodnutí úřadů, podle kterého jedna francouzská muslimka nesmí cestovat do zahraničí, protože se hlásí k ultrakonzervativním salafistům. Ti požadují návrat k raným formám islámu a dodržování přísného islámského práva šaría. Kauza podle médií v zemi odkryla zakořeněné napětí mezi světskou Francií a její muslimskou obcí.
Devatenáctiletá dívka byla vychovávána jako katolička, ale před dvěma lety konvertovala k islámu. Chtěla pak odjet studovat do Saúdské Arábie, ale matka varovala úřady, že její dcera se zřejmě dostala do rukou islamistických verbířů. Úřady mladé muslimce zakázaly vycestovat v rámci boje proti terorismu, protože se obávaly, že se může pokusit v Sýrii nebo Iráku připojit k radikálům z organizace Islámský stát (IS).
Soudní rozhodnutí je vítězstvím salafistů, kteří si stěžují, že jsou nespravedlivě přirovnáváni k džihádistům. Také místní analytici tvrdí, že většina salafistů přes své ortodoxní postoje a odmítání mnoha aspektů západního života nejsou násilníci.
Muslimští představitelé odhadují, že ve Francii žije přibližně patnáct tisíc salafistů. Celkem je v zemi kolem pěti milionů muslimů.
"Jsem salafistka, ale ne pro Islámský stát. V tom je velký rozdíl," řekla před soudem mladá muslimka oděná v džilbábu. To je muslimský oděv, který připomíná kabát a nezakrývá jen obličej.
Soud dospěl k závěru, že tato žena je sice ortodoxní muslimkou a má pravidelné kontakty se salafisty, ale že to nestačí k tvrzení, že má náklonnost či vazbu na takzvaný Islámský stát. "Rozhodnutí ministerstva vnitra je chybné," uvedl v rozsudku soud.