Neonacisté to vzdali. Letos se o pochod Drážďany nepokusí

Zahraničí
13. 2. 2014 12:10
Bombardér B-17 na nad Německem roku 1943 (ilustrační foto).
Bombardér B-17 na nad Německem roku 1943 (ilustrační foto).

V uplynulých týdnech se v Sasku objevily informace, že němečtí neonacisté letos rezignují na své letité snahy uspořádat v Drážďanech pochod u příležitosti ničivých náletů spojenců za druhé světové války, jež velkou část města proměnily v trosky a prach. Dnes se tyto zprávy potvrdily.

Při bombardování Drážďan z 13. na 14. února 1945 spojeneckými letouny zahynulo podle odborných odhadů kolem 25 tisíc lidí. O počtu mrtvých se v minulosti vedly vášnivé spory, někteří hovořili až o stovce tisíc

Neonacisté uspořádali náhradní pochod Drážďany 12. února 2014.Zprávu lokálního deníku Dresdner Neueste Nachrichten (DNN), že přívrženci extrémní pravice tentokrát do saské metropole nevyrazí, potvrdil mluvčí tamní policie.

Neonacisté se u příležitosti výročí bombardování Drážďan sjíždějí do saské metropole pravidelně, v posledních letech ale jejich demonstrace poměrně úspěšně blokovali levicoví aktivisté a obyvatelé města odmítající krajní pravici.

"Shromáždění bylo odvoláno," řekl dnes ráno policejní mluvčí. Podle DNN pořadatel pochodu oznámil úřadům zrušení akce ve středu večer. Předtím se neonacisté u soudu neúspěšně domáhali toho, aby se průvod mohl uskutečnit před jednou z dominant Drážďan, světoznámým kostelem Frauenkirche.

Odvolání dnešního neonacistického pochodu, který se ve městě k výročí zničení konal každoročně od roku 1990, označil server deníku Frankfurter Rundschau za kapitulaci radikální pravice před občany. Ti v posledních letech úspěšně bránili neonacistům v jejich pochodu, což se například v roce 2011 neobešlo bez střetů mezi pravicovými a levicovými extremisty.

Občané Drážďan uspořádali proti neonacistům několik lidských řetězů.

Obyvatelé města na znamení nesouhlasu se záměrem neonacistů vytvářeli v centru Drážďan živý řetěz, který měl vzniknout i dnes v 17.00 SEČ.

Podle DPA pochodovali neonacisté centrem Drážďan už ve středu večer. Asi 500 pravicových extremistů s pochodněmi v rukou prošlo historickým jádrem města, v čemž jim nezabránilo ani zhruba tisíc odpůrců.

Podle policie byl průvod řádně oznámen a nejsou zprávy o případných střetech mezi oběma tábory, o zraněných ani zatčených.

Policie rozbíjí protidemonstraci proti neonacistům v Drážďanech (2012).Starým městem v Drážďanech pochodovali pravičáci poprvé po mnoha letech.

Mohutné bombardování Drážďan na samém konci války němečtí neonacisté označují za "bombový holokaust německého národa".

Kvůli odporu místních obyvatel ale na pochod přijíždělo v posledních letech stále méně účastníků.

Připomínku zničení saské metropole chtěli neonacisté letos přenést i mimo hlavní město Saska. Na sobotu svolali do Karlových Varů pochod nazvaný Světlo pro Drážďany. Účastnit se ho mají stoupenci krajní pravice z Česka i z Německa.

Rozbombardované Drážďany na konci 2. světové války.

Autor: - red -, ČTK , DPAFoto: ČTK/AP , wikipedia

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ