Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu dnes vyzval Řecko, aby neposkytovalo útočiště lidem spojeným s loňským nevydařeným převratem. Odkazoval přitom na 995 Turků, kteří od pokusu o puč v Řecku požádali o azyl. Podle Atén se v této věci musí respektovat rozhodnutí řeckých soudů.
"Nepřejeme si, aby se náš soused Řecko... stal útočištěm gülenistů. Jsme přesvědčeni o tom, že žádosti se musejí vyhodnocovat pečlivě a zrádcům by neměl být azyl udělen," uvedl Çavuşoglu na společné tiskové konferenci se svým řeckým protějškem Nikosem Kotziasem. Označením "gülenisté" a "zrádci" měl na mysli stoupence duchovního Fethullaha Gülena, jemuž Ankara za události v červenci 2016 připisuje odpovědnost.
Kotzias uvedl, že žádosti jsou v kompetenci řeckých soudů a jejich rozhodnutí musí respektovat i ten, "komu se nelíbí".
Vztahy mezi Tureckem a Řeckem se zhoršily v květnu, kdy řecký soud zamítl vydání osmi tureckých vojáků, kteří do země uprchli ve vojenském vrtulníku. Podle Ankary byli zapojeni do pokusu o převrat. Çavuşoglu uvedl, že při puči do Řecka utekli další dva muži, kteří chtěli zabít tureckého prezidenta.
Po nezdařeném převratu bylo v Turecku uvězněno okolo 50.000 lidí a více než 150.000 osob bylo v armádě, veřejném či soukromém sektoru propuštěno.
Organizace na obranu lidských práv i západní spojenci Turecka tvrdí, že neúspěšný převrat slouží prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi jako záminka k likvidaci opozice. Ankara se hájí tvrzením, že jde o nezbytná bezpečnostní opatření.