<span>Neřízená střela </span> v čele francouzské diplomacie

Zahraničí
21. 9. 2007 09:00
Bernard Kouchner
Bernard Kouchner

Bernard KouchnerO francouzském ministru zahraničí Bernardu Kouchnerovi (68) je jisté jedno - mediální pozornost má rád. V těchto dnech se mu jí ale za jeho radikální výroky na adresu Íránu dostává možná více, než je mu milé.

Kouchner je politikem a mužem mnoha tváří a stále není jasné, která je ta skutečná. Přesvědčený humanista nebo válečný štváč? Zapálený stoupenec levice či opora Sarkozyho pravicové politiky?

Francouzská diplomacie dostala novou tvář a s ní i zcela jiný politický styl. Své radikální výroky na íránskou adresu se Kouchner nyní snaží zlehčovat a omlouvat během své návštěvy Washingtonu, kde se má dnes setkat s šéfkou americké diplomacie Condoleezzou Riceovou.

Prý byl špatně pochopen a jeho země je připravena s Íránem jednat. Ještě v neděli přitom prohlašoval, že svět se má připravit na nejhorší, tj. možnou válku s Íránem. Kvůli jeho výrokům jej teheránská vláda označila za amatéra.

Jako diplomat se Kouchner zatím moc nepředvedl. Francouzi totiž s Brity a Němci tvoří takzvanou evropskou trojku, která už třetím rokem zprostředkovává jednání o kontrole íránského jaderného programu.

Ostatně i při pohledu na jeho minulost je udivující, že je to právě on, kdo současnou francouzskou zahraniční politiku pravicové vlády řídí.

Kouchner je totiž tradičním a dlouholetým socialistou. V roce 1968 byl dokonce jedním ze studentských lídrů, kteří vedli bouřlivé květnové protesty. Nejen k této době se vztahuje jeho pozdější výrok: „Abyste právo změnili, musíte je někdy porušit."

Po vystudování medicíny pracoval pro Červený kříž ve válkou zmítané Nigérii. Prý pod dojmem válečných hrůz z Biafry se v roce 1971 stal jedním ze zakladatelů humanitární organizace Lékaři bez hranic (Medicins Sans Frontiers), jejíž práce byla později oceněna Nobelovou cenou míru. Přestože se s organizací rozešel, svým plamenným obhajováním lidských práv se nesmazatelně vepsal do srdcí mnoha Francouzů.

Na počátku 90. let za prezidenta Françoise Mitterranda působil krátce jako ministr zdravotnictví. V letech 1999-2001 byl nejvyšším představitelem protektorátní správy OSN v Kosovu a i zde proslul svou impulsivností.

V mládí byl členem komunistické strany, kterou opustil či byl vyhozen roku 1966. Pak už nikdy v žádné partaji nebyl, přesto byl přijatelný pro socialisty i gaullisty.

Protože bagdádský diktátor Husajn porušoval práva kurdské menšiny, podporoval jako jeden z mála francouzských politiků americkou invazi do Iráku, posléze se však stal velkým kritikem jejího dalšího vývoje.

Letos v srpnu navštívil coby první člen francouzské vlády od pádu Saddáma Husajna Bagdád a první francouzský ministr zahraničí od roku 1988. Hned se dostal na první stránky novin, když požadoval demisi iráckého premiéra Núrího al-Malíkího. Později se za to omluvil.

Kouchnerův charakter zřejmě nejlépe vystihl bývalý generální tajemník OSN Butrus Butrus-Ghálí, když o něm kdysi prohlásil, že je „neřízenou střelou". Kolik škody může taková střela způsobit se ještě ukáže. Sarkozy se zjevně pokouší diplomacií velkých gest (asistence při "osvobozování" bulharských zdravotníků v Libyi) a silných slov (Irák, Írán) vrátit Francii do velmocenských pozic, o které přišla během indočínského, suezského a alžírského fiaska v padesátých a na začátku šedesátých let. Tolik gaullismu se však do dnešního světa už nevejde.

Na snímku Bernard Kouchner v Tel Avivu, 11. září 2007.

Foto: AP

Autor: - ms -

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ