Nesouhlas s bleskovou kariérou Sarkozyho synka
16.10.2009 15:50
Jeanovi Sarkozymu je teprve 23 let, ještě nemá dokončenu vysokou školu a už by měl řídit miliardové obchody v Paříží. A sice v čele úřadu EDAP, který je zodpovědný za výstavbu čtvrti La Défence, největší podnikatelské čtvrti v zemi.
Většina Francouzů, včetně přívrženců vládního pravicového Svazu pro lidové hnutí (UMP), je podle průzkumu proti očekávanému jmenování prezidentova syna Jeana Sarkozyho do vysoké funkce. Má se do ní dostat právě s pomocí UMP.
Zpráva o tomto záměru vyvolala ve Francii vlnu ostré kritiky, především ze strany levicové opozice, ale i ze strany opozice pravého středu a mnohých médií. Podle dnes zveřejněných výsledků ankety agentury CSA je proti tomuto jmenování mladého Sarkozyho 64 procent obyvatel, z místních pravicových voličů si to prý myslí 51 procent dotázaných.
Kritici obviňují prezidenta z nepřípustného protežování člena rodiny. Zatímco mladý Sarkozy tvrdí, že má již ze své práce v místní správě dostatek zkušeností, jeho odpůrci mu předhazují, že vzhledem k tomu, že studuje teprve druhým rokem práva, na takovou významnou funkci nestačí.
„Jako šéf demokratické země si nelze všechno dovolit," napsal deník Le Monde na adresu tatínka, Nicolase Sarkozyho. Prezident se proti výtkám ohradil a označil je za snahu útočit na něj prostřednictvím syna.
Debata kolem syna hlavy státu hluboce znepokojuje mnohé politiky ze Sarkozyho UMP, kteří se obávají dopadu na veřejné mínění v době, kdy míra nezaměstnanosti mezi mladými Francouzi do 25 let dosáhla téměř 24 procent.
Jean Sarkozy, který se podle komentářů podobá otci vzhledem, přímočarostí i razancí, již zhruba dva roky působí jako šéf skupiny pravicové vládní většiny ve správní radě departementu Hauts-de-Seine u Paříže, do kterého La Défense patří.
La Défense, kterou spravuje státní společnost EPAD, soustřeďuje 200 tisíc pracovních míst a přes tři miliony metrů čtverečních kanceláří, z nichž mnohé patří sídlům velkých francouzských podniků a bank jako Total či Société Générale. Nicolas Sarkozy se v rámci své kariéry podílel na budování čtvrti a v letech 2005 a 2006 ji i řídil.
V nejbližší době mají zájemci o funkci předložit svou kandidaturu departementální radě. Dosavadní šéf APAD, Patrick Devedijan (65) opouští funkci kvůli svému věku. Mladý Sarkozy bude do konce měsíce jmenován za člena řídícího orgánu EPAD.
Rada pak o novém šéfovi EPAD bude prý hlasovat 4. prosince. Podle Sarkozyho odpůrců je ale vítěz předem jasný, jde prý jen o formalitu.
Francouzská vláda se nyní postavila na stranu Sarkozyho seniora i juniora. Kritikům vyčítá „hon na čarodějnice". Francie je podle ní metritokracie, kde není důležitý diplom, ale zásluhy a schopnosti.
Foto: ČTK/AP, Reuters a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.