Neveselo, truchlivo. Lidem v EU není do skoku, uvádí zpráva

Zahraničí
26. 3. 2013 19:15
Stále výše do žlabu.
Stále výše do žlabu.

Sociální situace v Evropské unii zůstává kritická, nadále klesá zaměstnanost a finanční stav domácností je vážný. Uvedla to dnes Evropská komise ve zprávě, podle níž se v některých státech stále více projevují důsledky rozpočtových škrtů a zvyšování daní. Zpráva připomíná, že sociální výdaje se snížily víc než při předcházejících ekonomických krizích.

"Sociální krize v Evropě se nadále zhoršuje a v řadě členských států není na dohled znatelné zlepšení. Velmi často byli postiženi ti nejchudší," řekl dnes evropský komisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor, podle něhož by vlády měly usilovat o růst a o to, aby daly "lidem skutečnou šanci na slušné živobytí".

Eurokomisař Andor není nositelem dobrých zpráv.Pravidelná čtvrtletní zpráva EK o zaměstnanosti a sociální situaci hodnotí stav v EU v posledním čtvrtletí loňského roku. Zdůrazňuje, že výdaje na sociální ochranu klesají rychleji, než tomu bylo při dřívějších hospodářských krizích.

V počáteční fázi krize sehrály sociální výdaje významnou úlohu, když vyrovnávaly pokles příjmů domácností a pomohly stabilizovat ekonomiku. Od poloviny roku 2010 byl tento účinek sociálních výdajů stále menší a v roce 2012 byl už jen zanedbatelný - i v zemích s rostoucí nezaměstnaností, uvádí zpráva EK.

Připomíná, že snížení sociálních výdajů bylo podstatně výraznější než při předcházejících krizích. V mnoha zemích toto snížení neutralizovalo úlohu, jakou mají systémy sociální péče při stabilizaci ekonomiky a zřejmě přispělo k prohloubení recese, přinejmenším krátkodobě, tvrdí EK.

Podle ní rozpočtové úspory zvýšily nezaměstnanost - přímo růstem nezaměstnanosti ve veřejném sektoru a nepřímo omezením poptávky. Změny v systémech sociálních dávek a snížení mezd ve veřejném sektoru vedly k výraznému snížení reálných příjmů domácností a obrovsky ovlivňují životní úroveň domácností s malými příjmy, píše se ve zprávě.

Bezdomovci dostávají jídlo v Berlíně.Dokument si také všímá toho, že krize má vliv na porodnost. Její vzestup se zastavil v roce 2009 na úrovni 1,6 dítěte na ženu. Nadále roste průměrný věk rodících žen, který dosáhl 30 let. Studie neuvádí konkrétní případy jednotlivých zemí, ale vyjadřuje se obecně k celé EU.

Připomíná, že nezaměstnanost rostla v unii i v lednu a dosáhla 10,8 procenta. Ekonomický pokles v posledním čtvrtletí byl v EU 0,5 procenta. Alarmující je především nezaměstnanost mladých, která dosáhla v celé EU 23,6 procenta.

V Česku nezaměstnanost láme historické rekordy, když minulý měsíc bylo bez práce 593 683 lidí. Ale česká míra nezaměstnanosti - 8,1 procenta podle české metodiky a 7,1 procenta podle Eurostatu - se v unii pohybuje pod evropským průměrem (11,3 procenta). Bez práce je třeba každý čtvrtý Španěl, ale jen každý dvacátý Rakušan.

 

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ