Nevíte si rady s krizí? Londýnská Škola života pomůže
02.04.2009 21:00
Když koncem loňského roku otevřela Škola života své brány (týž den se zhroutila investiční banka Lehman Brothers), mohla jen stěží předvídat, že světovou ekonomiku postihne krize. Ještě méně mohla předpokládat, že její lekce a kurzy zabývající se láskou, rodinou, prací, politikou a hrou, to vše zdravě okořeněné filozofií, se najednou stanou natolik populární, že se jen stěží podaří vyhovět všem zájemcům.
Ale světové hospodářství se skutečně propadlo do krize a Škola života - spíš než škola bohémské knihkupectví s učebnou v přízemí ve čtvrti Bloomsbury v centru Londýna - se stala jakýmsi útočištěm před panujícím chaosem. Mezi lektory a poradci jsou význační spisovatelé, umělci, polemici a filozofové.
Škola, která dává svým studentům snažícím se rozšířit si obzory lekce ze života, učí je, jak si lépe uvědomit své slabé stránky, narazila v době sociální a ekonomické nejistoty na zlatou žílu. Nabízí jim také nedělní "kázání" na taková témata jako skromnost, závist, pesimismus, riskování a cizoložství, která jsou vodítkem k tomu, jak se stát společenštější, a radí jim, jak smysluplněji strávit dovolenou. Díky tomu se škola stala duchovním a filozofickým kompasem pro ty, které "potloukly životní bouře".
Rozvíjejte se
Kromě šestitýdenních kurzů na stěžejní témata, rozebíraná po jeden večer týdně, nabízí škola rady osvětlující jaké knihy číst, organizuje pohoštění, při němž jsou "žáci" pobízeni k rozvíjení konverzačních schopností. Dává rady ohledně "neobyčejné dovolené", jako jsou "dovolená ve vlastní hlavě" nebo "dovolená strávená zahradničením ve městě".
Šestitýdenní kurzy stojí 195 liber (asi 5700 korun) a večeře v dobrých londýnských restaurantech přijdou přibližně na 50 liber (1450 korun). Škola života tak přirozeně láká především profesionály ve věku od 20 do 40 let. Ale zájem projevují i penzisté.
Globální ekonomická krize a její citelný dopad na finanční trhy, zaměstnanost a podnikání, mají také nesmírný sociální vliv. Nutí lidi pohlížet odlišně na způsob svého života a na to, co od něj očekávají.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.