Nezletilý není. Podezřelý Afghánec lhal, má nejméně 22 let

Zahraničí
22. 2. 2017 19:03
Německá policie zadržela Afghánce asi po sedmi týdnech od vraždy studentky (ilustrační foto).
Německá policie zadržela Afghánce asi po sedmi týdnech od vraždy studentky (ilustrační foto).

Mladý Afghánec podezřelý ze znásilnění a vraždy devatenáctileté studentky v Freiburgu na jihozápadě Německa bude obžalován jako dospělý. Lékařská prohlídka totiž prokázala, že je starší, než uvedl ve své žádosti o azyl, informovala německá prokuratura.

Afghánce Husajna K. policie zadržela loni v prosinci zhruba sedm týdnů po vraždě studentky medicíny, která vyvolala nejen v univerzitním městě Freiburgu značné pobouření. V době svého zadržení mladík tvrdil, že je mu 17 let.

Freiburský státní zástupce Michael Mächtel uvedl, že jeho úřad obdržel výsledky zkoumání "několika odborníků v oboru lékařství", které dokazují, že je muži přinejmenším 22 let. Na základě těchto posudků bude muž obžalován jako dospělý, v případě usvědčení mu tak hrozí až doživotní vězení, dodal Mächtel. Pokud by byl souzen jako mladistvý, mohl by dostat maximálně patnáctiletý trest.

Afghánec je obviněný ze znásilnění a vraždy devatenáctileté studentky, která se loni v noci na 16. října vracela na kole z večírku domů. Během cesty byla přepadena a znásilněna, její tělo se našlo v korytě řeky Dreisam. Bezprostřední příčinou dívčiny smrti bylo utonutí. Zda ji utopil násilník, nebo zda ji v bezvědomí ponechal v řece svému osudu, známo zatím není.

Případ v Německu vyvolal značné pobouření a na odměnu za informace vedoucí k dopadení pachatele se mezi lidmi vybral v přepočtu zhruba milion korun.

Kritiku si v souvislosti s tímto případem vysloužila veřejnoprávní stanice ARD, která v nejznámějším zpravodajském pořadu Tagesschau o vraždě studentky na rozdíl od mnoha jiných médií neinformovala.

Šéfredaktor pořadu Kai Gniffke rozhodnutí později zdůvodnil tím, že Tagesschau informuje o tématech, která mají společenský, celostátní nebo mezinárodní rozměr. Každá ze zhruba 300 vražd, k nimž ve spolkové republice ročně dojde, k nim prý ale nepatří. Fakt, že podezřelým je běženec, není podle něj sám o sobě důvodem postoj měnit.

Zpravodajský pořad o případu informoval, až když se rozproudila široká společenská a politická diskuse, čímž bylo podle Gniffkeho splněno nejméně jedno ze základních kritérií.

V souvislosti s vraždou studentky si ale kritiku vysloužilo také Řecko. Afghánec byl totiž v roce 2013 v této jihoevropské zemi odsouzen k deseti letům vězení za těžké ublížení na zdraví. Na ostrově Korfu shodil mladou ženu z útesu. Soud ho za dobré chování již v roce 2015 propustil na podmínku. Když ji ale porušil a nehlásil se pravidelně úřadům, nevyhlásilo Řecko mezinárodní pátrání, a v Německu tak neměl o Afgháncově předchozím pobytu za mřížemi v jiné členské zemi EU nikdo ani tušení.

Autor: ČTK Foto: Autor/Depositphotos , mattomedia

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ