Začíná soudní proces, v němž nizozemská asociace nahrávacích a filmových společností BREIN žaluje tři představitele švédského internetového portálu The Pirate Bay (Pirátská zátoka) za to, že umožňují zdarma stahovat obsah chráněný autorským právem.
Letos na jaře byli čtyři zakladatelé portálu odsouzeni v domácím Švédsku k ročnímu vězení, odvolali se však kvůli podjatosti soudce. Ukázalo se totiž, že byl členem několika protipirátských spolků. Tři ze zakladatelů, Peter Sunde, Fredrik Neij a Gottfrid Svartholm, budou teď čelit obžalobám v Nizozemsku.
ČTĚTE TAKÉ: Švédská softwarová firma koupí portál Pirate Bay
Soud poslal zakladatele The Pirate Bay do vězení
Piráti to v Německu "dotáhli" do parlamentu
Jelikož se společnosti BREIN nepodařilo doručit soudní obsílku klasickou cestou, využila sociální sítě Facebook a Twitter. „Internet funguje jak pro ty, co copyrighty respektují, tak pro ty, kteří je porušují. Nyní vědí, že se slyšení uskuteční 21. července v Amsterdamu," prohlásil její ředitel Tim Kuik.
„Mám účty na Twitteru i Facebooku, ale nic jsem o tom neviděl," odpověděl skandinávské tiskové agentuře TT Neij, který bydlí v thajském Bangkoku.
Portál funguje dál, vykročí však z ilegality. Začátkem července jej koupila švédská softwarová společnost Global Gaming Factory X AB, která hodlá zavést nový obchodní model. Standardně bude služba placená, ale cena bude klesat, pokud uživatel poskytne část své paměti. O úspěch nové myšlenky se má postarat mimo jiné Wayne Rosso, jedna z osobností z ne příliš legálního světa peer-to-peer sdílení.
Evropské státy mají ve vztahu k pirátům různé přístupy. Zatímco Francie prosazuje svůj tvrdý postoj v celé Evropské unii, španělská justice se před týdnem vyslovila, že stahování obsahu, který porušuje autorská práva, není ilegální, pokud to uživatel nečiní pro finanční zisk. Na podporu volného stahování vznikají i politické strany, průkopníkem je právě ta švédská. V posledním roce se stala třetí největší politickou stranou v zemi co do počtu členů a má svého zástupce v novém Evropském parlamentu.
Foto: Reuters