Evropská unie podle předsedy nizozemské vlády Jana Petera Balkenendeho ústavní smlouvu nepotřebuje. Premiér to prohlásil na středeční tiskové konferenci v Eindhovenu. Řešení vidí ve změnách a rozšíření stávajících smluv o EU.
"Euroústava není odpovědí, nová dohoda musí být opravdu jiná... Nový text by měl jednoduše změnit či doplnit stávající smlouvy tam, kde je to zapotřebí," předestřel Balkenende svoji vizi. Odmítl však sdělit, zda by se v Nizozemí mohlo o unijní ústavě konat nové referendum.
Proces přijetí euroústavy je prakticky zmražen od jara 2005, kdy ji v referendech zamítli Francouzi a právě Nizozemci. Německo si však oživení debaty o ústavní smlouvě zvolilo za jednu z priorit svého předsednictví EU v první polovině letošního roku.
Vládní strany v Nizozemí prezentovaly ve středu program, jenž v kontextu s evropskou ústavní smlouvou podporuje úpravy a doplnění stávajících smluv o EU, včetně změny ústavního dokumentu, který bude "přesvědčivě odlišný" od původního textu.
Smlouvu dosud schválilo 18 z 27 členských zemí EU, ostatní státy její ratifikaci odložily. Z nich proti textu otevřeně vystupují například Británie, Česká republika a Polsko. Návrhy na revizi ústavní smlouvy vznesené během německého předsednictví by měly být vyhodnoceny na konci francouzského předsednictví EU v roce 2008.
Nová ústava by měla začít platit za českého předsednictví a před volbami do Evropského parlamentu v roce 2009.
Autor: ČTK
Foto: archiv