Nizozemská komise: <span>Invaze do Iráku</span> byla nelegitimní

Zahraničí
12. 1. 2010 16:05
Zničené irácké tanky u Basry roku 2003.
Zničené irácké tanky u Basry roku 2003.

Zničené irácké tanky u Basry roku 2003.Americko-britská invaze v Iráku v roce 2003 nebyla podle nezávislé nizozemské komise z hlediska mezinárodního práva legitimní. "Rezoluce Rady bezpečnosti OSN o Iráku z 90. let neposkytovaly k intervenci mandát," uvedla komise ve zprávě, kterou dnes předala nizozemské vládě.

Komise byla z vládního podnětu zřízena loni v únoru. Stalo se to na nátlak nizozemských politiků, kteří pochybovali o oprávněnosti nizozemské politické podpory invazi. Vláda, v jejímž čele byl v době invaze - a je i nyní - Jan Peter Balkenende, zdůvodňovala svou podporu tím, že Bagdád porušoval rezoluce Rady bezpečnosti.

Komise dospěla k závěru, že  ministerstvo zahraničí Nizozemí, v jehož čele stál pozdější generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer, rozhodla o podpoře americko-britské akci už v srpnu 2002 (tedy víc než půl roku před jejím zahájením).

Nizozemský ministr obrany Beek u odjezdu korvet do Zálivu roku 1991."Otázku legitimity z hlediska mezinárodního práva tehdejší vláda podřadila liniím definovaným ministerstvem zahraničí," uvádí zpráva. Podle ní však není žádný důkaz, že Nizozemí během invaze poskytlo této akci aktivní vojenskou podporu.

V červenci 2003 Nizozemci do Iráku poslali 1100 mužů do mezinárodních sil, kterým velely Spojené státy, ale jež měly mandát OSN.

Foto: Nizozemský ústav vojenské historie a Profimedia 

Autor: ČTK

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ