Nizozemsko vykázalo ruské agenty. Prováděli špionáž laboratoře

Zahraničí
14. 9. 2018 18:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Nizozemsko na jaře zadrželo a vypovědělo dva ruské agenty kvůli špionáži namířené proti švýcarské laboratoři, která testovala mimo jiné nervově paralytickou látku novičok použitou při otravě Sergeje a Julije Skripalových. Informovaly o tom švýcarský list Tages-Anzeiger a nizozemský NRC Handelsblad. Spolupráci s nizozemskými a britskými kolegy na tomto případu následně potvrdila švýcarská zpravodajská služba NDB.

Dva ruští agenti byli podle médií zadrženi na počátku roku v Haagu a následně byli z Nizozemska vypovězeni. Zadržení muži nebyli totožní s těmi, které Británie před časem označila za pachatele atentátu na Skripalovy, uvedly švýcarský a nizozemský list. Alexandr Petrov a Ruslan Boširov podle britského tisku ovšem před březnovou otravou Skripalových často létali do Švýcarska. Stejně jako podezřelí v kauze Skripal byli i Rusové zadržení v Nizozemsku podle novin členy vojenské rozvědky GRU.

Tajné služby podle informací tisku přišly na to, že Rusové chtěli špehovat švýcarskou státní laboratoř ve Spiezu jihovýchodně od Bernu. V této specializované laboratoři se přitom analyzovaly vzorky nervově paralytické látky novičok, kterou byli otráveni bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije, ale i vzorky látek použitých při chemických útocích v Sýrii.

Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Podle premiérky Theresy Mayové šlo o operaci schválenou na nejvyšších místech ruského státu. Moskva jakýkoli podíl na otravě odmítá, podle ní chybějí k obvinění Ruska jakékoli důkazy. Moskva je také spojencem režimu syrského prezidenta Bašára Asada, kterého Západ viní z chemických útoků na území Sýrie.

Informace švýcarského listu Tages-Anzeiger o případu dvou ruských špionů potvrdila dnes švýcarská zpravodajská služba (NDB). Oba Rusové plánovali ilegální akce proti "švýcarské kritické infrastruktuře", uvedla mluvčí Isabelle Graberová. Nizozemské úřady se k případu nevyjádřily. Podle agentury Reuters ale 26. března informovaly, že vypoví ze země dva ruské agenty, kteří pracovali na ruské ambasádě v Haagu. Zda se jedná o osoby z kauzy kolem švýcarské laboratoře, ale není jasné.

"Považujeme taková falešná prohlášení zkrátka za absurdní a za nic jiného než pokus o podněcování protiruské atmosféry," uvedlo na žádost agentury Reuters o komentář k případu ruské velvyslanectví ve Švýcarsku.

Švýcarská laboratoř ve Spiezu patří se svou stovkou zaměstnanců k předním světovým vědeckým střediskům pro výzkum jaderných, chemických a biologických zbraní. Zakázky dostává mimo jiné od Organizace spojených národů či Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Kalousek Rostislav

Další čtení

ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ