Vědci v cyklistickém ráji zvaném Nizozemí přišli s novým nápadem, jak v zimě usnadnit život lidem jezdícím na kole. A takových je v zemi drtivá většina. Městským samosprávám nabízejí systém vyhřívání cyklostezek.
"Jde o to nainstalovat pod stezku systém, který v zimě zabraňuje vzniku ledu," vysvětlil Marcel Boerefijn z technologické poradenské společnosti Tauw, který na nápad vyhřívat cesty pro cyklisty přišel. Vybavit jeden kilometr rozmrazovacím zařízením by stálo 20 až 40 tisíc eur (asi 500 tisíc až milion korun), ale Boerefijn tvrdí, že se to vyplatí. K ohřevu stezek by se využívala geotermální energie z hloubek 30 až 40 metrů.
Podle Boerefijna by ubylo nehod, což znamená i nižší náklady na zdravotnicví. Města by dále ušetřila za posypovou sůl a omezil by se počet aut na ulicích. O Boerefijnův zlepšovák, který využívá geotermální energii, se zajímá několik obcí.
Mluvčí nizozemské cyklistické unie Arien de Jongové se představa vyhřívané cyklostezky moc líbí. "Ušetřilo by nám to tolik trápení. Pokud jsou cesty pro kola zamrzlé čtyři týdny, znamená to sedm tisíc nehod s účastí cyklistů," řekla.
V Nizozemí je více jízdních kol než obyvatel. Na asi 16,5 milionu lidí připadá okolo 18 milionů bicyklů. V zemi je zhruba 35 tisíc kilometrů cyklostezek.