Po úterním atentátu v Istanbulu, při kterém zemřelo deset lidí, z toho osm Němců, nezbývá Německu nic jiného než bojovat proti teroristické skupině Islámský stát (IS). Shodují se na tom komentátoři německých deníků. Zároveň však upozorňují, že je nutné řešit i situaci v krizových zemích, aby tamní obyvatelé neměli důvod přidávat se k teroristům.
Anketa:
Jste ochotni se kvůli boji proti terorismu smířit s myšlenkou, že bude stát kontrolovat vaše telefonické hovory a elektronickou komunikaci, případně že se posílí moc a vliv ozbrojených složek? Tedy že se sníží míra vašich osobních svobod?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Dočasně ano. 33%
"Těm, koho napadl IS, tedy také Němcům, nezbývá nic jiného než bojovat. Každá země podle svých vojenských možností, rozhodně ale ne jen dobrými slovy. A i když to může být bolestivé spojit se s (tureckým prezidentem Recepem Tayyipem) Erdoganem, (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem, nebo dokonce s (prezidentem Sýrie Bašárem) Asadem, válka proti IS má nepochybně přednost," napsal deník Die Welt.
"Rozhodné jednání, a to i vojenské povahy, je nutné, abychom zastavili vojenský postup terorismu. Stejně důležité však je nahradit existenční podmínky v rozpadlých a rozpadajících se státech stabilním pořádkem. A v dlouhodobém horizontu pomocí rostoucího blahobytu a mírumilovného společného života vytlačit z hlav lidí nenávist," uvedl list Rheinische Post.
Deník Tagesspiegel také varuje před tím, aby se němečtí turisté začali vyhýbat Turecku. To by totiž vedlo ke krachu tamních firem, zvýšení nezaměstnanosti a rozšíření pocitu beznaděje mezi obyvateli. "To je živná půda pro nové násilí, pro zoufalé lidi, kteří hledají poslední útočiště v pseudostátním pořádku náboženského fanatismu, který nabízejí džihádisté," napsal list.
Komentátoři také vyzývají k uměřenému chování přímo v Německu. "Terorismus vždy usiluje zejména o to, aby donutil společnost a zodpovědné politiky k přehnaným reakcím. Tím totiž terorismus získává svou zdánlivou legitimitu," napsal deník Rehinische Post.