Číně navzdory
Nobelovu cenu míru dostává prázdná židle
10.12.2010 13:26 Aktualizováno 10.12. 15:46
V norské metropoli Oslu začala slavnost předání letošní Nobelovy ceny za mír v nepřítomnosti oceněného. Vyznamenaný čínský disident Liou Siao-po ani nikdo z jeho rodiny nemohou ocenění převzít, protože jim to znemožnily čínské úřady.
Místo určené pro Lioua je ve slavnostní síni radnice norské metropole demonstrativně prázdné. Předseda Norského Nobelova výboru Thorbjörn Jagland na něj symbolicky položil diplom a medaili, které jsou součástí ocenění.
Letošní laureát Nobelovy ceny za mír je v čínském vězení. Peking jej loni odsoudil na 11 let za podvracení státu poté, co se stal jedním z duchovních otců Charty 08 vyzývající k dodržování lidských práv v Číně. Autoři dokumentu se inspirovali československou Chartou 77.
Do Osla nemohla přijet například ani Liouova manželka Liou Sia, která je od října v domácím vězení. Poprvé za 74 let nebude Nobelova cena za mír předána do rukou oceněného nebo alespoň v zastoupení někomu z jeho příbuzenstva.
Oceněného čtyřiapadesátiletého literárního kritika reprezentuje "prázdná židle", což je také "nejpádnější možný argument" pro udělení Nobelovy ceny za mír právě jemu, komentoval představitel výboru Geir Lundestad.
Předseda Norského Nobelova výboru Jagland Čínu ve svém projevu k udělení ceny vyzval k propuštění Lioua. Pozvaní hosté včetně norského krále Haralda V. výzvu ocenili potleskem vestoje.
Místo laureáta měla na slavnosti projev norská herečka Liv Ullmannová, která četla z Liouova textu Nemám nepřátele. Jde o slova, která Liou pronesl 23. prosince 2009 při přelíčení. O pár dní později byl odsouzen. "Nemám žádné nepřátele a v sobě nechovám nenávist," prohlásil tehdy před soudem Liou. "Nikdo z policistů, kteří mě sledovali, zatkli a vyslýchali, nikdo z prokurátorů, kteří mě obžalovali a žádný ze soudců, kteří mě soudili, nejsou mými nepřáteli," citovala Ullmannová Lioua.
"Naplněn optimismem se těším na vzestup budoucí svobodné Číny. Protože není žádná síla, která by mohla zastavit touhu lidí po svobodě a Čína se nakonec stane právním státem, v němž jsou lidská práva svrchovanáNa radnici norského hlavního města jsou desítky velvyslanců a diplomatů, jejichž země neuposlechly výzvu Číny k bojkotu ceremonie. Účast ohlásila i česká diplomacie. Zástupci ambasád nejméně patnácti zemí se však dnešní ceremonie neúčastní. Jde například o diplomaty z Ruska, Afghánistánu, Pákistánu, Kuby, Iráku, Íránu, Venezuely či Vietnamu.
Obama: Liou si ji zaslouží víc
Loňský laureát, americký prezident Barack Obama, vyjádřil politování, že se čínský disident nemůže slavnostního předání zúčastnit. "Liou Siao-po si zaslouží toto ocenění mnohem víc, než jsem si ho zasloužil já," uvedl Obama. "Je mi líto, že pan Liou a jeho žena byli připraveni o možnost zúčastnit se ceremoniálu, kterého jsme se loni zúčastnili (má žena) Michelle a já."
Zároveň Obama zdůraznil, že respektuje různé kulturní tradice v různých zemích. Vyjádřil také obdiv k tomu, že Čína dokázala vyvést miliony lidí z chudoby a podpořila tak lidskou důstojnost. I tak jsou podle prezidenta práva lidských bytostí univerzální: "Nepatří jednomu národu nebo jednomu náboženství."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.