Norsko prolomilo roční bojkot palestinské správy

Zahraničí
19. 3. 2007 11:50
Premiér Ismáíl Haníja hlasuje pro palestinskou vládní koalici Fatahu a Hamasu ve městě Gazy v sobotu 17. března.
Premiér Ismáíl Haníja hlasuje pro palestinskou vládní koalici Fatahu a Hamasu ve městě Gazy v sobotu 17. března.

Premiér Ismáíl Haníja hlasuje pro palestinskou vládní koalici Fatahu a Hamasu ve městě Gazy v sobotu 17. března.Rok trvající západní diplomatický bojkot palestinské vlády v pondělí prolomilo Norsko. Dva dny poté, co se ujal funkce nový palestinský koaliční kabinet Hamasu a Fatahu, se sešel v Gaze s premiérem Ismáílem Haníjou náměstek norského ministra zahraničí Raymond Johansen.

"Doufáme, že tato vláda národní jednoty bude usilovně pracovat s cílem splnit očekávání, která v ni vkládá mezinárodní společenství," citovala Johansenovo prohlášení k novinářům agentura Reuters. Kromě premiéra Haníji se Johansen sešel i s novým palestinským ministrem zahraničí Zijádem abú Amrem (nezávislý) a nakonec je očekáván v Ramalláhu, kde se sejde s prezidentem Mahmúdem Abbásem. "Doufáme, že všechny evropské státy a i další země palestinskou vládu národní jednoty podpoří, " dodává prohlášení norského ministra.

Nový šéf palestinské diplomacie pochválil na společné tiskové konferenci s Johansenem "odvážný postoj" Norska, které jako první evropská země plně uznalo novou palestinskou vládu. "Hovořili jsme o mnoha tématech včetně toho, jak zajistit mezinárodní podporu pro zrušení sankcí," řekl abú Amr.

Johansenovo setkání s Haníjou je první schůzkou palestinského premiéra z řad Hamasu s vysokým evropským diplomatem od loňského března, kdy západní státy uvalily na palestinskou správu diplomatickou a hospodářskou blokádu. Touto cestou chtěly přimět radikální hnutí Hamas, které se tehdy ujalo vlády na palestinských územích, k přijetí svých požadavků: uznání Izraele, zřeknutí se násilí a uznání dosavadních izraelsko-palestinských dohod.

Nový koaliční kabinet tyto podmínky zatím nesplnil. Ve svém vládním programu nezakazuje boj proti Izraeli ani nehovoří o uznání židovského státu. Zavazuje se však přinejmenším respektovat předchozí dohody s Izraelem, uzavřené Organizací pro osvobození Palestiny (OOP).

Podle Norska tak nový palestinský kabinet "učinil důležité kroky" k plnění požadavků mezinárodního společenství. "Proto se Norsko rozhodlo obnovit s Palestinci politické a hospodářské vztahy," uvedl v prohlášení norský ministr zahraničí Jonas Gahr Störe.

Zatímco Izrael už jasně vyloučil možnost spolupráce s novou palestinskou vládou, západní státy svůj postoj k ní ještě zvažují. USA a Británie chtějí jednat jenom s ministry, kteří nepatří k Hamasu. Francie už pozvala ministra zahraničí Zijáda abú Amra. Rusko vyzvalo svět k podpoře nového palestinského kabinetu.

USA a EU budou postoj vůči palestinské vládě koordinovat na pondělní washingtonské schůzce americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové se šéfem německé diplomacie Frankem-Walterem Steinmeierem, jehož země v tomto pololetí unii předsedá, a s vysokým představitelem EU pro společnou zahraniční politiku Javierem Solanou.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ