Norský pes Hitler uměl hajlovat, šli po něm nacisti

Zahraničí
7. 1. 2011 14:47
Norskému páníčkovi hajlující pejsek zavařil (ilustrační foto).
Norskému páníčkovi hajlující pejsek zavařil (ilustrační foto).

Úředníci nacistického Německa byli tak pobouřeni zprávou, že se pes norského obchodníka naučil nacistickému pozdravu a zesměšňuje Adolfa Hitlera, že byli odhodláni majitele neposlušného mazlíčka zatknout nebo nechat zruinovat jeho podnik. Vyplývá to z diplomatické korespondence, kterou před nedávnem objevili němečtí vědci v archivech ministerstva zahraničí.

Podle německého historika Klause Hillenbranda je celá psí aféra velmi bizarní. "Pouze několik měsíců před útokem na Sovětský svaz neměli úředníci nic lepšího na práci než vést štvavou kampaň proti psovi."

Pes, jehož uvítací návyky byly předmětem žhavé diplomatické korespondence, patřil Toru Borgovi, norskému obchodníkovi s léčivy. Borgova žena Josefina byla německého původu a netajila se svým odporem k nacismu. Psovi údajně dala jméno Hitler, protože při vítání zvedal packu k nacistickému pozdravu.

V dopise z 29. ledna 1941 informoval své nadřízené v Berlíně o psím imitátorovi německý vicekonzul v Norsku Willy Erkelenz. Borg byl povolán na německou ambasádu, aby celou záležitost vysvětlil. Před úředníky se snažil celou věc zlehčit a řekl jim, že pes zvedl packu k podobnému pozdravu pouze párkrát, a to v roce 1933, když přišla Hitlerova strana k moci. Ujistil je také, že se kříženec nikdy nepokoušel dělat nic, co by mohlo být považováno za urážku německé říše.

Věrní Vůdcovi hundové se páníčkovi nesmáli.Úředníci na ambasádě v Norsku ale Borgovi nevěřili a německá vláda se začala případem zabývat. Podle historiků do něj bylo zapojeno několik ministerstev.

Ministerstvo hospodářství informovalo, že je chemický konglomerát IG Farben připraven zastavit dodávky pro Borgovu firmu, čímž by podnikatel zřejmě zkrachoval. Vláda jej také chtěla dostat před soud, nakonec se ale nenašel nikdo, kdo by byl ochoten psovo chování dosvědčit.

Podle historiků není jasné, zda se o případu dozvěděl přímo Hitler, dokumenty ale dosvědčují, že jej řešilo i jeho kancléřství. Ministerstvo zahraničí se pokoušelo najít cestu, jak proti podnikateli zakročit, celý případ ale nakonec vyzněl do ztracena.

Borg zemřel v 60 letech v roce 1959. Jeho společnost se později přejmenovala na Tamro Group, která je nyní předním skandinávským distributorem léčiv.

Kdyby však nacisté měli YouTube, asi by pronásledování nechali být, hajlujících psů je server plný.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ