Nositelé Nobelových cen varovali Mayovou před důsledky brexitu

Zahraničí
23. 10. 2018 10:15
Theresa Mayová.
Theresa Mayová.

Tři desítky předních evropských vědců včetně nositelů Nobelových cen varovaly v dopise adresovaném britské premiérce Therese Mayové a šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi před neblahými důsledky, které může mít pro britskou vědu odchod země z EU bez vyjednané dohody.

Podle signatářů dopisu Londýn riskuje, že brexit oblast vědy v Británii zcela ochromí, a to kvůli výrazně omezenému financování či odlivu zahraničních badatelů.

Dopis zveřejněný britskými médii podpořili například francouzský biolog Jules Hoffmann, nizozemský chemik Paul Crutzen či německá bioložka Christiane Nüssleinová-Volhardová, všichni laureáti Nobelovy ceny. "Negativní postoj naprosté většiny vědců k brexitu bez dohody by měl být pro zemi i vládu velkým varováním," tvrdí další ze signatářů, britský genetik Paul Nurse. Podle něj věda potřebuje zejména volný pohyb lidí a myšlenek přes hranice a Británie se společně s EU musí snažit, aby britská i evropská věda byly brexitem poškozeny co nejméně.

Velkým tématem je financování výzkumu, podle Nurse totiž mohou britští vědci bez dalšího přísunu evropských peněz přijít až o jednu miliardu liber ročně. Problém může představovat i odliv talentovaných odborníků z Británie. Někteří budou chtít působit v rámci EU, jiní budou mít po vystoupení Británie z unie potíže s byrokracií a získáváním všech potřebných povolení.

Podle nedávného výzkumu mezi zaměstnanci londýnského Institutu Francise Cricka, který je předním pracovištěm v oblasti biomedicíny, je mezi vědci odpor k brexitu velmi rozšířený. Celkem 97 procent dotazovaných výzkumníků uvedlo, že brexit bez dohody vědu poškodí; 78 procent vědců pocházejících ze zemí EU řeklo, že po brexitu je méně pravděpodobné, že v Británii budou působit i dál.

Paul Nurse sice věří, že britská věda by brexit - dokonce i ten bez předem vyjednané dohody - nakonec přestála, podle něj by ale mohla ztratit své prestižní postavení. "V téhle chvíli je Británie na vrcholu, ve světě jsme obecně považováni za nejlepšího hráče (v oblasti vědy) a hrozí nám, že o tohle postavení přijdeme, pokud to dobře nezvládneme," citoval genetika server BBC.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PA/Steve Parsons

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ