Nová německá koalice chce <span>emancipovat muže</span>

Zahraničí
22. 10. 2009 08:00
Muži zaostávají už od základní školy, tvrdí vědci.
Muži zaostávají už od základní školy, tvrdí vědci.

Muži zaostávají už od základní školy, tvrdí vědci.Podpora ženám je v Německu dlouho zakořeněná. Přesto nové studie ukazují, že jsou to naopak chlapci, kdo potřebují pomoc. Ve školách za dívkami zaostávají. Dospělé muže zase hůř postihla hospodářská krize. Nová vládní koalice plánuje proto začít s vlastní „promužskou politikou", píše Spiegel Online.

Muži jsou vítězové. Při vyjednávání jsou drsnější, rychleji stoupají po kariérním žebříčku a více vydělávají. A tak se předchozí vlády soustředily především na něžnější pohlaví. Podpora žen v dozorčích radách, rodičovské příspěvky či více míst v mateřských školkách a další opatření mají za cíl zvýšit rovnost v pracovním i rodinném životě.

Znevýhodnění mužů v některých oblastech nebrali politici dosud v potaz. Ministryně pro rodinu Ursula von der Leyen z CDU v roce 2008 prohlásila, že školní problémy adolescentů „nepatří do kompetence jejího rezortu".

Grafika.

Muži sice v průměru více vydělávají, ale víc je jich i nezaměstnaných.To by se nyní mělo změnit. Budoucí spolkové ministerstvo pro rodinu plánuje chlapce a muže podporovat. Shodla se na tom pracovní skupina liberálů z FDP i křesťanských demokratů z CDU během koaličních jednání.

„Chceme rozvinout svébytnou politiku pomoci chlapcům a mužům. Zejména chceme zlepšit jejich šance získat kvalitní vzdělání, rozšířit jejich obzory a nabídnout jim nové perspektivy," stojí v konceptu zprávy pracovní skupiny.

Tato formulace se ale zřejmě do žádné koaliční smlouvy nedostane. Přesto jde pro některé politiky o důležitý pokrok. „Podpora mužů a chlapců v předchozích letech prakticky neexistovala," říká Miriam Grussová, předsedkyně FDP pro Bavorsko.

Jako členka pracovní skupiny navrhla přijetí více zmíněné podkapitoly. „Už dlouho bylo třeba v této oblasti něco udělat," říká Grussová.

Feminizované školství

Výzkumníci v oblasti vzdělávání už několik let upozorňují na „feminizaci školství". Studie o mládeži tvrdí, že novou elitou budou dívky, ženské časopisy, a víkendové přílohy novin debatují o „krizi mužství". Německý svaz filologů upozorňuje, že je třeba přivést chlapce zpět ke čtení. Analytik Klaus Herrelmann navrhuje přímo kvóty pro učitele a vychovatele.

Čísla potvrzují, že nejde o plané panikaření. Na německých gymnáziích studuje 47 procent všech dívek, chlapců na tento náročnější typ střední školy jde jen 41 procent. A mají v průměru o stupeň horší známky u maturity. Dvě třetiny lidí, kteří střední vzdělání nedokončí, jsou chlapci.

Vláda doufá probudit v mužích zájem o studium.To má samozřejmě svůj vliv i na pracovním trhu. Více než 55 procent německých nezaměstnaných jsou muži. A hospodářská krize rozdíly ještě prohloubila, protože zasáhla více výrobní sektory než služby, ve kterých pracují spíše ženy. Stoupá počet učitelek, ve většině základních škol a školek jsou učitelé výjimkou. Navíc chlapcům často chybí mužský vzor v rodině.

Co má ale vágní prohlášení budoucí koaliční vlády znamenat? Půjde o široký program podpory pro chlapce? Bude mít Německo vládního pověřence nebo pověřenkyni pro muže?

Ministryně Bavorska pro rodinu Christine Haderthauerová něco takového odmítá. „Nejde o nic úplně nového, jen o samozřejmý obsah politiky rovnoprávnosti pohlaví," říká.

Na práva žen nezapomeneme

Sibylle Laruischková, mluvčí FDP pro integraci a migraci mluví o „rozšiřování politiky rovnosti". Chlapci a muži potřebují podle ní více podpory, a to především ve vzdělávání. „To ale neznamená, že bychom zapomněli na práva žen," upozorňuje.

Tady to začíná. Škola je hloupá, myslel si školák.V jiné zemi už ale vládní boj za mužská práva způsobil poprask. V roce 2001 zřídilo vídeňské ministerstvo sociálního zabezpečení, generací a ochrany spotřebitele oddělení pro mužskou politiku. Návrh od začátku kritizovali rakouští lidovci, svobodní zemřelého Jörga Haidera, ale i sociální demokraté a ženské spolky, které se obávaly, že kvůli mužům přijdou o dotace.

„Nikdo se nemusí obávat, že podpora ženských práv ustoupí do pozadí," říká Grussová. „Nabízíme jen náš pohled na problém, který byl dlouho zanedbávaný."

O konkrétních iniciativách pro nadcházející Bundestag odmítá diskutovat. Podle jejího názoru je cílem vládní politiky, „mladé muže více nadchnout pro zaměstnání v sociální sféře". Je jí ale jasné, že „Den chlapců nebude stačit. Ale kvóta pro vychovatele v mateřských školách také ničemu nepomůže."

Foto: Profimedia

Autor: - kpa -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ